MENU
klinika
Nga Project Syndicate

Pse marrëdhëniet Indi-Pakistan nuk përmirësohen?

A do dënohet pastori amerikan?

‘Molla e sherrit’ mes Trump dhe Erdogan, sot në Gjykatë

‘Molla’ e sherrit mes Turqisë dhe SHBA-ve, pastori amerikan Andrew Brunson, ka dalë përpara gjykatës...

Konflikti

Rumania e shqetësuar/ Manovra ushtarake ruse në Detin e Zi

Rumania, anëtare e NATO-s,  ka shprehur shqetësim lidhur me rritjen e aktivitetit ushtarak rus në...

Deklarata e Hilari Klinton

‘Brexit, plaga më e rëndë e vetëshkaktuar në histori’

Brexit mund të përfundojë duke qenë një nga plagët më të mëdha dhe më të...

Blerja e S-400-ës

‘Xhelozia’ ndaj Rusisë, SHBA dënon rëndë Indinë

Presidenti amerikan Donald Trump ka se India së shpejti do të zbulojë vendimin e tij...

Nga New York Times

Çfarë i kërkon Evropa Iranit?!

Nga të gjitha çështjet që ndajnë Evropën dhe administratën Trump, Irani është bërë çështja me...

Interesat e fshehura

Erdogan kërkon ‘vetminë e çmuar’ larg nga aleanca me Perëndimin

Shumë analistë kanë shkruar kohët e fundit se rendi ndërkombëtar i bazuar në rregulla është...

Albert Çaçi

India, S-400 dhe implikacionet gjeopolitike

India më në fund i dha fund dyshimeve dhe vendosi blerjen e 5 baterive S-400...

Çështja ende e pazbardhur

Dilemat mbi zhdukjen e gazetarit/ I vrarë apo ende gjallë?!

Sekretari i jashtëm i Britanisë së Madhe, Jeremy Hunti i ka thënë Arabisë Saudite se...

Vendi ende i pacaktuar

Trump: Takimi i dytë me Korenë e Veriut pas zgjedhjeve afatmesme

Tre vende po shqyrtohen për takimin e dytë Kim-Trump, që do të ndodhë diku pas...

Nga Project Syndicate

Marrëveshja USMCA/ “Fitorja” e radhës për SHBA

Presidenti i SHBA, Donald Trump, e ka quajtur Marrëveshjen Shtetet e Bashkuara-Meksikë-Kanada, e cila pason...

Nga New York Times

Kush ishte Haley, e para që doli me dinjitet nga dera e Trump

Ambasadorja e Kombeve të Bashkuara ka arritur të përfaqësojë denjësisht Presidentin Trump dhe Shtetet e...