MENU
klinika
Traktati bërthamor i vitit 1987

Pse SHBA nuk duhet të tërhiqet nga traktati me Rusinë?

Nga Project Syndicate

Pse Trump dhe Amerika po “përqafojnë” patriotizmin?

Presidenti më i fuqishëm në botë e ka bërë të qartë se ai nuk ka...

Nga New York Times

Përralla e një princi saudit…

Princi i kurorës, Muhammed bin Salman, kohët e fundit dha një shpjegim të pabesueshëm për...

Albert Çaçi

Komplikimi i aleancave në Lindjen e Mesme

Lufta e Sirisë, me drejtimin që ajo mori, solli ndryshime esenciale në skakierën e Lindjes...

Ringjallja e Perandorisë Persiane të dikurshme

Irani kërkon të marrë nën kontroll Lindjen e Mesme me çdo kusht…

Irani është i gatshëm të bëjë gjithçka për të marrë kontrollin në Lindjen e Mesme...

Reagimi

Arabia Saudite pranon fajin/ ”Gazetari u vra gjatë një zënke”

Arabia Saudite ka pranuar se gazetari Jamal Khashoggi, i cili u zhduk pasi vizitoi konsullatën...

Nga New York Times

Po nëse në Amerikë fitojnë republikanët përsëri?

Fundi i hetimit të Robert Mueller. Heqja e sigurimit shëndetësor për disa milion njerëz. Ligje...

Ende e pasigurtë

Samiti G20/ Trump dhe Xi Jinping do të takohen?

Presidenti kinez Xi Jinping dhe homologu i tij amerikan Donald Trump kanë rënë dakord paraprakisht...

Nga New York Times

Trump, në krye të paturpësive të qeverive autokratike…

Qeveria e Arabisë Saudite ka vrarë një gazetar të shquar brenda një ambasade të saj...

Deklarata

Trump: Khashoggi ka vdekur… mesa duket

Duket se më në fund Presidenti amerikan Donald Trump është bindur që gazetari i zhdukur, Jamal...

Rasti Khashoggi

Samiti saudit/ Pse politikanët nuk do të marrin pjesë?

Sekretari i Tregtisë Ndërkombëtare i Mbretërisë së Bashkuar Liam Fox ka hequr dorë nga pjesëmarrja...

Nga Project Syndicate

A do ta “përmbysë” Italia Evropën?

Me gjithë trazirat politike dhe rreziqet në nivel global, eurozona ka pasur dy vjet rritje...