MENU
klinika
Bashkëpunim, konkurrim, përballje

Si të riparohen marrëdhëniet Rusi-Perëndim?

Deklarata e presidentit polak

“Gazsjellësi rus tregon mungesë solidariteti në Europë”

Ndërtimi i një gazsjellësi të ri Rusia-Gjermani pavarësisht nga mungesa e miratimit nga të gjithë...

Nga New York Times

Konflikti SHBA-Iran/ Pasojat për amerikanët

Disa zyrtarë amerikanë mendojnë se sanksionet mbi Iranin do të çojnë në një kryengritje popullore....

Lirohet pastori amerikan

Më në fund paqe mes Trumpit dhe Erdoganit?

Turqia ka  vendosur që të lirojë pastorin amerikan të burgosur, Andrew Brunnson, lirimi i të...

Detajet

Pse Rusia pezulloi udhëtimet në hapësirë?

 Derisa të kryhen hetimet e një problemi që çoi në një ulje urgjente këtë javë,...

Negociatat e Brexit

Gadishulli i Gjibraltarit, ‘mollë sherri’ mes Spanjës e Britanisë

Britania e Madhe është në ditët e fundit të negociatave të saj me Spanjën mbi...

Nga New York Times

Vrasja e gazetarit/Pse Trump mbështet princin saudit?

Bota ka nevojë për përgjigje për rastin e Jamal Khashoggi. Dhe Presidenti Trump duhet të udhëheqë...

Greqia 'me kokën pas'

Çfarë kërkon nga Gjermania?

Greqia ende kërkon dëmshpërblime për viktimat e Luftës së Dytë Botërore dhe rimbursimin e një...

Nga Project Syndicate

Pse marrëdhëniet Indi-Pakistan nuk përmirësohen?

Që kur kryeministri Narendra Modi erdhi në pushtet, marrëdhëniet e Indisë me Pakistanin kanë qenë...

A do dënohet pastori amerikan?

‘Molla e sherrit’ mes Trump dhe Erdogan, sot në Gjykatë

‘Molla’ e sherrit mes Turqisë dhe SHBA-ve, pastori amerikan Andrew Brunson, ka dalë përpara gjykatës...

Konflikti

Rumania e shqetësuar/ Manovra ushtarake ruse në Detin e Zi

Rumania, anëtare e NATO-s,  ka shprehur shqetësim lidhur me rritjen e aktivitetit ushtarak rus në...

Deklarata e Hilari Klinton

‘Brexit, plaga më e rëndë e vetëshkaktuar në histori’

Brexit mund të përfundojë duke qenë një nga plagët më të mëdha dhe më të...