MENU
klinika
Albert Çaçi

A mund të bashkohen dy Koretë?

E kaluara e "përndjek"

Pse Koreja e Veriut po e refuzon ende denuklearizimin?

Një nga sfidat më të rëndësishme të politikës së jashtme që bota aktualisht përballet është...

Deklarata e Guvernatorit të Bankës Qendrore

“Kina po përgatitet për më të keqen”

Guvernatori i Bankës Qendrore të Kinës Yi Gang tha se kombi po përpiqet të zgjidhë...

Trump falenderon Erdoganin

Lirimi i pastorit amerikan/ Trump mohon çdo marrëveshje

Një pastor amerikan i mbajtur dy vjet në Turqi për akuzat për terrorizëm u nis...

Bashkëpunim, konkurrim, përballje

Si të riparohen marrëdhëniet Rusi-Perëndim?

Ka një mënyrë për të zhdukur pengesat në marrëdhëniet e Moskës me Perëndimin. Analiza e...

Deklarata e presidentit polak

“Gazsjellësi rus tregon mungesë solidariteti në Europë”

Ndërtimi i një gazsjellësi të ri Rusia-Gjermani pavarësisht nga mungesa e miratimit nga të gjithë...

Nga New York Times

Konflikti SHBA-Iran/ Pasojat për amerikanët

Disa zyrtarë amerikanë mendojnë se sanksionet mbi Iranin do të çojnë në një kryengritje popullore....

Lirohet pastori amerikan

Më në fund paqe mes Trumpit dhe Erdoganit?

Turqia ka  vendosur që të lirojë pastorin amerikan të burgosur, Andrew Brunnson, lirimi i të...

Detajet

Pse Rusia pezulloi udhëtimet në hapësirë?

 Derisa të kryhen hetimet e një problemi që çoi në një ulje urgjente këtë javë,...

Negociatat e Brexit

Gadishulli i Gjibraltarit, ‘mollë sherri’ mes Spanjës e Britanisë

Britania e Madhe është në ditët e fundit të negociatave të saj me Spanjën mbi...

Nga New York Times

Vrasja e gazetarit/Pse Trump mbështet princin saudit?

Bota ka nevojë për përgjigje për rastin e Jamal Khashoggi. Dhe Presidenti Trump duhet të udhëheqë...

Greqia 'me kokën pas'

Çfarë kërkon nga Gjermania?

Greqia ende kërkon dëmshpërblime për viktimat e Luftës së Dytë Botërore dhe rimbursimin e një...