MENU
klinika
Ringjallja e Perandorisë Persiane të dikurshme

Irani kërkon të marrë nën kontroll Lindjen e Mesme me çdo kusht…

Reagimi

Arabia Saudite pranon fajin/ ”Gazetari u vra gjatë një zënke”

Arabia Saudite ka pranuar se gazetari Jamal Khashoggi, i cili u zhduk pasi vizitoi konsullatën...

Nga New York Times

Po nëse në Amerikë fitojnë republikanët përsëri?

Fundi i hetimit të Robert Mueller. Heqja e sigurimit shëndetësor për disa milion njerëz. Ligje...

Ende e pasigurtë

Samiti G20/ Trump dhe Xi Jinping do të takohen?

Presidenti kinez Xi Jinping dhe homologu i tij amerikan Donald Trump kanë rënë dakord paraprakisht...

Nga New York Times

Trump, në krye të paturpësive të qeverive autokratike…

Qeveria e Arabisë Saudite ka vrarë një gazetar të shquar brenda një ambasade të saj...

Deklarata

Trump: Khashoggi ka vdekur… mesa duket

Duket se më në fund Presidenti amerikan Donald Trump është bindur që gazetari i zhdukur, Jamal...

Rasti Khashoggi

Samiti saudit/ Pse politikanët nuk do të marrin pjesë?

Sekretari i Tregtisë Ndërkombëtare i Mbretërisë së Bashkuar Liam Fox ka hequr dorë nga pjesëmarrja...

Nga Project Syndicate

A do ta “përmbysë” Italia Evropën?

Me gjithë trazirat politike dhe rreziqet në nivel global, eurozona ka pasur dy vjet rritje...

Nga The Economist

Pse marrëdhëniet Kinë-Izrael shihen si të rrezikshme?

Zyrtarët izraelitë të sigurisë po bëhen gjithnjë e më të shqetësuar me rolin e Kinës...

Nga New York Times

Hillary Klinton shpërqendron demokratët…

Hillary Clinton ka qenë në vëmendjen e mediave gjatë javëve të fundit, si në aspektin...

Pasiguria nga Brexit

Brexit/ Samiti i BE-së nuk ndihmoi në zgjidhje

Takimi i liderëve të BE-së në Bruksel me kryeministren britanike Theresa May nuk shënoi asnjë...

Vizita në Moskë

Salvini: Sanksionet ndaj Rusisë janë absurditet

Zëvendëskryeministri italian Matteo Salvini vizitoi të mërkurën Moskën ku ndër të tjera u shpreh se...