MENU
klinika
Nga New York Times

Republikanët amerikanë, një parti gënjeshtarësh…

Deklarata

Vrasja e gazetarit arab, princi saudit: Islamist i rrezikshëm

Princi i Kurorës Saudite Mohammed bin Salman i tha SHBA-së s e konsideron shkrimtarin e...

Për miqtë dhe aleatët...

SHBA do të lehtësojë sanksionet ndaj Iranit?

Shtëpia e Bardhë dëshiron që sanksionet e vëna në sektorin e naftës në Iran të...

Nga New York Times

Si do të ishte një fjalim perfekt i Trumpit?

Donald Trump bën afërsisht 10 mitingje për pesë ditë, përpara zgjedhjeve afatmesme. Na duhet me...

Zbutja e qëndrimit anti-saudit

Milionat e lobimit arabo-saudit në kongresin amerikan

Arabia saudite ka shpenzuar miliona dollarë për të ndikuar në Kongresin Amerikan. Lobistët amerikanë të...

Nga The Economist

Një tjetër politikan kundër Trumpit…

 “Kllouni”, kështu e quajti Presidenti Donald Trump së fundmi Gavin Newsom, kandidatin demokrat për guvernator...

Nga Project Syndicate

Lufta me SHBA-në mund të jetë “bekim” për Kinën…

Udhëheqësit e Kinës kanë thënë që ekponomia në vend ka nevojë për ribalancim. Këto objektiva...

Albert Çaçi

Brazili ndryshon faqe

Të dielën e shkuar Brazili, demokracia e katërt e botës, zgjodhi për president me rreth...

Samiti për Afrikën

Gjermania me fonde miliardëshe për Afrikën

Në samitin për Afrikën në Berlin, kancelarja Angela Merkel u premtoi firmave gjermane më shumë...

Kërcënimet e Amerikës

Po nëse takimi Trump-Xi Jinping dështon?

SHBA është duke u përgatitur të vendosë tarifa të reja në dhjetor për të gjitha...

Nga Project Syndicate

Zgjedhjet në Amerikë po kthehen në kërcënim…

Me afrimin e zgjedhjeve në Amerikë, askush nuk duhet të habitet që terrorizmi po shtohet...

Nga New York Times

A duhet ta vazhdojë SHBA bashkëpunimin me Arabinë Saudite?

Kriza në Shtetet e Bashkuara dhe marrëdhëniet saudite të shkaktuara nga vrasja e gazetarit Jamal...