MENU
klinika
Nga New York Times

Demokratët amerikanë nuk janë aspak të pafat…

Stërvitjet e përbashkëta

Program ushtarak mes SHBA e Koresë së Jugut

Shtetet e Bashkuara dhe Koreja e Jugut kanë ndërmarrë një stërvitje ushtarake të përbashkët, disa...

Referendumi për pavarësi

Kaledonia e Re voton kundër pavarësimit nga Franca

Rreth 57 për qind e votuesve në referendumin për pavarësi të rajonit autonom francez të...

Përsëri SHBA fajtore

Koreja e Veriut “kërcënon” se do të rinisë programin bërthamor

Koreja e Veriut ka paralajmëruar Shtetet e Bashkuara se do mendojë seriozisht kthimin në një...

Nga The Economist

Amerika po “luan” me Iranin…

Marrëveshja që Irani nënshkroi me gjashtë fuqitë botërore në vitin 2015 hoqi shumicën e sanksioneve...

Albert Çaçi

Libia-Vendi i mbetur pa shtet

Në qoftë se dikush duhet të mbante një leksion përpara studentëve të shkencave politike se...

Marrëdhëniet po përmirësohen

Ministri australian i Tregtisë do të vizitojë Kinën

Ministri i tregtisë i Australisë do të udhëtojë të dielën për në Kinë, një shenjë...

SHBA rivendos sanksionet

Rusia mbështet Iranin në “betejën” e radhës me SHBA

Ministri rus i Energjisë Alexander Novak tha se Moska do të mbështesë Iranin për të...

Nga The Economist

Pse zgjedhjet amerikane kanë kaq shumë rëndësi?

Politikanët po e bëjnë Amerikën të mjerë. Zgjedhjet ofrojnë një shans për të ndryshuar. Amerika...

Çështja 'Khashoggi'

Erdogan fajëson drejtpërdrejt shtetin saudit

“Ne e dimë se urdhri për të vrarë Khashoggi erdhi nga nivelet më të larta...

Një takim liderash së shpejti

Pse Rusia po kërkon të afrohet me Afganistanin?

Rusia ka ftuar në heshtje një grup politikanësh afganë për bisedime lidhur me talibanët në...

Sulme nga qeveria

Bombardime në Siri/ Vriten 8 persona

Bombardimet nga qeveria siriane në province Idlib, kanë vrarë tetë persona, sipas Vëzhguesit Sirian për...