MENU
klinika
Kërcënimet

Pentagoni ‘braktis’ Afrikën, synon Kinën dhe Rusinë

Deklarata e zëvendëspresidenti Mike Pence

SHBA nuk do ta tolerojë aspak Korenë e Veriut…

Presidenti Trump ka gjasa të shtojë sanksionet kundër Koresë së Veriut, kur ai të takohet...

Nga New York Times

Makron-Trumpit: Nuk bëj politikë në Twitter

Presidenti francez u përgjigj të mërkurën në mbrëmje ndaj sulmit personal të Presidentit Trump mbi...

Detajet

Brexit, Theresa May përballë deputetëve

Theresa May pritet të përballet me një “furtunë” nga deputetët më vonë mbi draft marrëveshjen...

Deklarata e zëdhënësit rus Dmitry Peskov

Rusia: SHBA po shqetëson gjithë botën

Zëdhënësi i Kremlinit Dmitri Peskov ka thënë sot se paparashikueshmëria e e Shteteve të Bashkuara...

Nga Project Syndicate

Vrasja e gazetarit saudit mori më shumë vëmendje seç duhej?!

Reagimi i ashpër e Perëndimit ndaj vrasjes brutale të Jamal Khashoggi bën kontrast të thellë...

Nga New York Times

Si SHBA e bëri Kinën të suksesshme…

Unë isha në Tokio dhe Hong Kong këtë javë dhe kam biseduar me shumë njerëz,...

Shkak një gjobë

Lideri i opozitës ruse nuk lejohet të largohet nga Rusia

Lideri i opozitës ruse, Aleksei Navalny u ndalua të largohej nga Rusia të martën, për...

Vazhdon dhuna në Rripin e Gazës

Përleshjet Izrael-Hamas/ 8 të vrarë

Tetë vetë janë vrarë në përleshjet midis Izraelit dhe militantëve palestinezë në Gaza. Më shumë...

Nga Project Syndicate

Pushteti i Trump po zbehet/ Rreziqet që i kanosen Amerikës…

Muajt ​​e ardhshëm mund të jenë veçanërisht të rrezikshëm për Amerikën dhe botën. Ndërkohë që...

Nga The Economist

Politikat për emigracionin, “çelësi” për t’iu fituar zemrat amerikanëve…

Kur dy parti politike të kundërta mendojnë se po fitojnë, njëra prej tyre zakonisht është...

Nga New York Times

Çfarë përfitoi Irani nga vrasja e gazetarit saudit?

Vrasja e gazetarit saudit ka dëmtuar më tej strategjinë e brishtë të administratës së Trump...