MENU
klinika
Analizë nga Project Syndicate

Ëndrrat mesjetare të Putinit…

Nga New York Times

Kina, ende republika e mizorëve…

Edhe kur ekonomia e Kinës të bëhet më e madhja në botë, përsë ajo do...

Një konflikt ende i pazgjidhur

Çfarë i pengon marrëdhëniet Indi-Pakistan?

Kur Imrah Khan u bë kryeministër i Pakistamit, u rritën prirshmëritë se ndoshta konflikti me...

Nga New York Times

Për të shkatërruar Iranin, duhet shpëtuar Idlibi

Idli është një zonë siriane ku disa grupe terroristësh dhe militantësh janë ende aktivë që...

Deklarata e Makron

Franca përballet me të kaluarën, pranon torturat ndaj Algjerisë

Franca ka pranuar zyrtarisht për herë të parë se ka kryer tortura të vazhdueshme gjatë...

Shqetësohen shtetet baltike

Aleanca Kinë-Rusi, rrezik i madh për Perëndimin

Ushtrimet ushtarake të Rusisë me Kinën këtë javë u përqendruan në kundërshtimin e Shteteve të...

A duhet përmbysur regjimi?

Është koha që SHBA të ndihmojë Venezuelën…

Nikki Haley, ambasadorja amerikane për Kombet e Bashkuara i tha Këshillit të Sigurimit të OKB-së...

Konflikti për ishujt Kuril

Japonia refuzon paqen me Rusinë

Për më shumë se 70 vjet, Rusia dhe Japonia kanë qenë në konflikte mbi ishujt...

Analizë nga Project Syndicate

Politikanët do t’i nënshtrohen ”Ligjit të xhunglës”

Multilateralizmi i referohet bashkëpunimet të disa shteteve, për një qëllim të përbashkët. Por duket se...

Një epokë e re për marrëdhëniet mes tyre

Rusi-Kinë bashkojnë forcat kundër SHBA-së

Presidenti kinez Xi Jinping dhe homologu i tij rus Vladimir Putin kanë premtuar të forcojnë...

Etiopia dhe Eritrea bëjnë paqe

Dy vendet afrikane rihapin kufijtë pas 20 vjetësh

Pika kryesore e kalimit midis dy vendeve armike të Afrikës, Etiopia dhe Eritrea do të rihapen...

Ç'do të diskutohet?

A do të bëhen bashkë ‘tre musketierët’?

Presidenti i SHBA.-së Donald Trump mori një letër “shumë të ngrohtë dhe shumë pozitive” nga...