MENU
klinika
Financial Times

Ëndrra e re amerikane: Evropa Veriore

Nga New York Times

Pse Trump po e “dënon” Amerikën Latine?

Strategjia e presidentit i bën jehonë luftës së Reaganit në Luftën e Ftohtë kundër të...

"Teheranit po i soset durimi"

Sanksionet e SHBA nuk e ndikojnë aspak marrëdhënien Iran-Japoni

Irani dhe Japonia do të vazhdojnë të bashkëpunojnë për sigurinë bërthamore pavarësisht sanksioneve të SHBA,...

Albert Çaçi

Trump në mes të mandatit

Kaluan më se dy vjet që kur më 8 nëntor 2016, amerikanët votuan për president...

Nga Project Syndicate

Ku ngjasojnë Kina dhe SHBA?

Pas vitesh të tëra me simbiozë ekonomike, dy superfuqitë botërore duket se i kanë shpaluur...

Nga New York Times

Lufta është për të dobëtit…

Pranë kufirit të Gazës më parë këtë muaj shpërtheu dhuna kur luftëtarët e Hamasit zbuluan...

Ndikimi indirekt i Rusisë

Sanksionet e SHBA ndaj Iranit/ Çfarë përfiton Rusia?

Sanksionet e Shteteve të Bashkuara mbi Teheranin krijojnë një mundësi strategjike për Moskën. Tipari kryesor...

Nga New York Times

Demokratët mund ta ndryshojnë Amerikën…

Demokratët mund të përdorin pushtetin e tyre për të ndryshuar Amerikën… Për dy vjet, Presidenti...

Rihapet kufiri SHBA-Meksikë

Meksika: Emigrantët që kaluan kufirin me SHBA do të dëbohen

Meksika thotë se emigrantët që u përpoqën të kalonin kufirin amerikan do të dëbohen Një...

Projekti 7 miliardë dollarë

East Med, gazsjellësi që do të ‘zbehë’ ndikimin arab në Evropë

Greqia, Italia dhe Qipro kanë arritur një marrëveshje me Izraelin për të vendosur një tubacion...

Lëvizja e ‘Jelekëve të verdhë’

Protestat kundër Macronit në Francë, 40 të arrestuar

Presidenti francez, Emmanuel Macron ka sulmuar ashpër demonstruesit që u përplasën me policinë në Paris,...

Nga New York Times

Brexit/ Brenda 2020-ës Britania jashtë Evropës

Udhëheqësit e BE kanë dhënë mbështetjen e tyre ndaj marrëveshjes Brexit të kryeministres Tereza May....