MENU
klinika
Nga Project Syndicate

Sa shumë politikanë vrasës…

Traktati bërthamor i vitit 1987

Tërheqja nga Traktati/ Rusia e gatshme t’i përgjigjet SHBA-së

Udhëheqësi rus është zotuar të përgjigjet nëse SHBA heq dorë nga traktati i INF-it, pra...

Nga New York Times

SHBA nuk duhet ta ndihmojë më Arabinë Saudite

Vrasja e mundshme e kritikut dhe gazetarit saudit  Jamal Khashoggi tregon se sa urgjent është...

Deklarata

Putin kërcënon: Sulmojmë Evropën nëse…

Presidenti Vladimir Putin paralajmëroi për një garë të re armatimesh, nëse Amerika tërhiqet nga traktati...

Kanë nisur hetimet

Pajisje shpërthyese për Obamën, Clintonin dhe CNN/ Trump fajtor?

Disa pajisje shpërthyese u dërguan në adresë të ish-presidentit Barak Obama dhe ish-sekretares së shtetit...

Nga New York Times

Strategjia e republikanëve në Amerikë: Frikë dhe gënjeshtra…

Për të parandaluar një “valë blu” më 6 nëntor, presidenti amerikan dhe “qenushat” e tij...

Një diplomat ka ndryshuar gjithçka

Pse SHBA po i përkrah autoritarët në Evropën Lindore?

Duke qenë se sekretari i shtetit Mike Pompeo ka qenë i zënë duke u marrë...

Albert Çaçi

Militarizimi i Arktikut

Javën e  shkuar aeroplanmbajtësja Truman e Flotës së 6 të Marinës së SHBA  e shoqëruar...

Nga New York Times

Si po e shfrytëzon Erdogan situatën e Arabisë Saudite?

Presidenti Rexhep Tajip Erdogan e sheh rastin Jamal Khashoggi si një shans për të “lëkundur”...

Detajet

Zgjedhjet në PE/ Rrezik për manipulim?

Falë rrezikut të manipulimit nga jashtë, qeveritë evropiane nuk mund t’i trajtojnë zgjedhjet europarlamentare të vitit...

Traktati bërthamor i vitit 1987

Pse për Makronin ka kaq rëndësi traktati SHBA-Rusi?

Presidenti francez Emmanuel Macron i tha Donald Trump se traktati bërthamor i epokës së Luftës...

"Të gjitha pyetjet do të marrin përgjigje"

Erdogan: Vrasja e gazetarit saudit ishte e planifikuar

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan tha se vrasja e gazetarit Jamal Khashoggi në konsullatën e...