MENU
klinika
Albert Çaçi

Turqia përgatit operacionin e ri

Pse kriza humanitare nuk po merr fund?

Paqja “e cunguar” në Jemen…

Ndërkohë që palët ndërluftuese të Jemenit u takuan në Suedi javën e kaluar, shpresat ishin...

Nga New York Times

“Lufta” e Trump kundër emigrantëve

Pavarësisht nga humbjet e mëdha në vitin 2018, Presidenti Trump dhe mbështetësit e tij republikanë...

Kina nuk pranon leksione!

Xi Jinping: Mos na tregoni se çfarë të bëjmë

Presidenti kinez, Xi Jinping, ka paralajmëruar vendet të tjera që të mos i “diktojnë” Pekinit...

Nga New York Times

Kaosi, specialiteti i Trump…

Një javë përpara Krishtlindjeve dhe të gjithë përmes Shtëpisë, po vjen moment që një pjesë...

Operacioni ushtarak turk

Erdogan: Trump e mbështet operacionin tonë ushtarak në Siri

Turqia mund të fillojë një operacion të ri ushtarak në Siri së shpejti ka thënë...

‘Jelekët e verdhë’

Franca akuzon rusët për nxitjen e protestave

Robotët e automatizuar dhe llogaritë e facebook-ut që shkruajnë kundra Macronit dhe me vend origjine...

Tensionohen përsëri marrëdhëniet

Pse Arabia Saudite po e kundërshton Amerikën?

Arabia Saudite ka denoncuar rezolutat e Senatit amerikan për t’i dhënë fund ndihmës ushtarake amerikane...

Nga New York Times

Zgjedhjet amerikane në 2020/ Cili është “çelësi i fitores”?

Është populizmi… Të rinj apo të vjetër? Femër apo mashkull? I bardhë, me ngjyrë apo...

Profil

Sharl de Gol, shembulli që duhet të ndjekë Makroni

Pothuajse gjysmë shekulli pas vdekjes së tij, Sharl de Gol është kudo në Francë. Emri...

Nga Project Syndicate

A do të ketë paqe mes SHBA-së e Kinës në 2019?

Udhëheqësit e Kinës do të përpiqen të ristabilizojnë lidhjet e ndërsjellta dhe të lehtësojnë tensionet...

Nga New York Times

Marrëveshja e Parisit për klimën mbijetoi!

Diplomatët nga gati 200 vende arritën një marrëveshje të shtunën për të mbajtur gjallë marrëveshjen...