MENU
klinika
Nga The Economist

Libia, “mollë sherri” mes Francës e Italisë…

Rebelët sulmojnë portin

Jemen, 149 të vrarë në luftimet me rebelët Houthi

Përplasjet mes forcave qeveritare dhe rebelëve Houthi në qytetin portual jemenas Hodeidas, kanë sjellur vrasjen...

Detajet

Kaliforni, 31 të vdekur dhe 200 të zhdukur nga zjarret

Numri i të vdekurve nga shpërthimet e zjarreve në Kaliforni është rritur në 31 ,...

Interesat e fshehura të rusëve

Çfarë kërkon Rusia nga Afrika Qendrore?

Republika e Afrikës Qendrore nuk duket se i shërben strategjive të Rusisë. Vendi nuk mburret...

"Nacionalizmi, e kundërta e patriotizmit"

100 vjetori i Luftës së Parë Botërore/ Makron “qorton” Trumpin

Trump dhe dhjetëra homologë të tij botërorë u mblodhën në Harkun e Triumfit në Paris...

Nga New York Times

Lufta që nuk mbaroi kurrë…

Më 11 nëntor 1918, një delegacion i përfaqësuesve gjermanë, udhëtuan për në pyllin e Compiègne...

Albert Çaçi

Sanksionet e ponderuara

Më datën 4 nëntor hyn në fuqi një sërë sanksionesh dragoniane ndaj Iranit nga ana...

Evakuohen banorët

Zjarret në Kaliforni, shkon në 25 numri i viktimave

Ka arritur në 25 numri i viktimave si pasojë e zjarreve masive në Kaliforni. Rritja...

Deklarata e presidentit Erdogan

Rasti Khashoggi/ Turqia shpërndan regjistrimet

Turqia i ka shpërndarë regjistrimet për vrasjen e gazetarit saudit Jamal Khashoggi me Arabinë Saudite,...

Postimi i presidentit amerikan në Twitter

Trump i fyer nga Macron…

Presidenti Donald Trump sulmoi homologun e tij francez, Emmanuel Macron, pasi arriti në Paris për...

Nga Project Syndicate

Populistët nuk na shpëtojnë nga korrupsioni…

Ajo që i bashkon përkrahësit e politikanëve autoritarë, si Presidenti i SHBA Donald Trump dhe...

Detajet

Zjarret në Kaliforni, 9 viktima deri tani

Një zjarr i madh ka shpërthyer në veri të Los Angeles-it, i cili ende vazhdon...