MENU
klinika
Nga New York Times

Lufta është për të dobëtit…

Ndikimi indirekt i Rusisë

Sanksionet e SHBA ndaj Iranit/ Çfarë përfiton Rusia?

Sanksionet e Shteteve të Bashkuara mbi Teheranin krijojnë një mundësi strategjike për Moskën. Tipari kryesor...

Nga New York Times

Demokratët mund ta ndryshojnë Amerikën…

Demokratët mund të përdorin pushtetin e tyre për të ndryshuar Amerikën… Për dy vjet, Presidenti...

Rihapet kufiri SHBA-Meksikë

Meksika: Emigrantët që kaluan kufirin me SHBA do të dëbohen

Meksika thotë se emigrantët që u përpoqën të kalonin kufirin amerikan do të dëbohen Një...

Projekti 7 miliardë dollarë

East Med, gazsjellësi që do të ‘zbehë’ ndikimin arab në Evropë

Greqia, Italia dhe Qipro kanë arritur një marrëveshje me Izraelin për të vendosur një tubacion...

Lëvizja e ‘Jelekëve të verdhë’

Protestat kundër Macronit në Francë, 40 të arrestuar

Presidenti francez, Emmanuel Macron ka sulmuar ashpër demonstruesit që u përplasën me policinë në Paris,...

Nga New York Times

Brexit/ Brenda 2020-ës Britania jashtë Evropës

Udhëheqësit e BE kanë dhënë mbështetjen e tyre ndaj marrëveshjes Brexit të kryeministres Tereza May....

Raporti amerikan

Ngrohja globale/ Raporti: Ngrohja do të sjelli fatkeqësi natyrore

Sipas një raporti të qeverisë amerikane, në Shtetet e Bashkuara është duke u shtuar ndikimi...

Shifrat zyrtare

Arrihet niveli më i lartë i shpyllëzimit të Amazonës

Shpyllëzimi i pyjeve të Amazonës në Brazil ka arritur nivelin më të lartë në një...

Brexit

Theresa May: BE nuk do të na ofrojë marrëveshje më të mirë

Theresa May ka thënë se Britania e Madhe nuk duhet të shpresojë për një marrëveshje...

Nga Project Syndicate

Disa mësime nga Lufta e Parë Botërore

Evropa iu nënshtrua dy luftërave shkatërruese në shekullin e njëzetë. Me nacionalizmin dhe populizmin që...

Nga Project Syndicate

Si mund të zgjidhet konflikti SHBA-Kinë?

Përpara takimit midis Donald Trump dhe Xi Jinping në samitin e G20 në Buenos Aires,...