MENU
klinika
Nga Project Syndicate

Si mund të zgjidhet konflikti SHBA-Kinë?

"Dorëzimi para Amerikës, tradhti ndaj fesë"

Ultimatumi iranian: Të bashkohemi kundër Amerikës

UaltimatumiPresidenti iranian Hasan Rouhani u ka kërkuar vendeve muslimane të bashkohen kundër Shteteve të Bashkuara...

"CIA nuk e ka fajësuar princin"

Trump vazhdon të mbrojë princin saudit…

Presidenti i SHBA Donald Trump ka thënë se CIA nuk arriti në përfundimin se Princi...

Shkaku është Kina?

Sulm në konsullatën kineze në Pakistan/ 4 të vdekur

Katër persona janë  vrarë si pasojë e një sulmi në konsullatën kineze në qytetin port...

Nga The Economist

INTERPOL, organizata që ‘trazoi’ gjithë botën…

Mund të jetë subjekti i një filmi triler. Menjëherë pasi zbriti në Kinë, kreu i...

Nga Project Syndicate

Si Kim Jong-un ka ‘luajtur’ me Trumpin gjithë këtë kohë?

Që nga samiti historik midis Presidentit të SHBA Donald Trump dhe udhëheqësit të Koresë së...

Detajet

SHBA-Kinë afër fundit të “luftës” tregtare

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, tha të enjten se është “shumë i përgatitur”...

Sfidat e Bashkimit Europian

Shqetësimi më i madh për BE është Italia, jo Brexit…

Brukseli mund të përballojë humbjen e Londrës, por dëshiron të mbajë Romën. Brexit mund të...

Nga Project Syndicate

Pse SHBA ndryshoi sjellje me ‘armiqtë’?

Politika e jashtme nuk u përmend aspak në zgjedhjet afatmesme të SHBA. Por kjo ka...

Nga Washington Examiner

Francë-Gjermani fajtore për “sëmundjet” e botës sot?

Megjithëse Presidenti francez Emmanuel Macron i Francës dhe kancelaria Angela Merkel e Gjermanisë e konsiderojnë...

Nga The Economist

Obama po rikthehet…

Çfarë do bëjë Barak Obama për të ardhmen? Ish-presidenti është vetëm 57 vjeç dhe padyshim...

Albert Çaçi

Aleati problematik

Ngjarjet e fundit në Lindjen e Mesme kanë sjellë komplikime serioze duke e vënë në...