MENU
klinika
Raporti amerikan

Ngrohja globale/ Raporti: Ngrohja do të sjelli fatkeqësi natyrore

Shifrat zyrtare

Arrihet niveli më i lartë i shpyllëzimit të Amazonës

Shpyllëzimi i pyjeve të Amazonës në Brazil ka arritur nivelin më të lartë në një...

Brexit

Theresa May: BE nuk do të na ofrojë marrëveshje më të mirë

Theresa May ka thënë se Britania e Madhe nuk duhet të shpresojë për një marrëveshje...

Nga Project Syndicate

Disa mësime nga Lufta e Parë Botërore

Evropa iu nënshtrua dy luftërave shkatërruese në shekullin e njëzetë. Me nacionalizmin dhe populizmin që...

Nga Project Syndicate

Si mund të zgjidhet konflikti SHBA-Kinë?

Përpara takimit midis Donald Trump dhe Xi Jinping në samitin e G20 në Buenos Aires,...

"Dorëzimi para Amerikës, tradhti ndaj fesë"

Ultimatumi iranian: Të bashkohemi kundër Amerikës

UaltimatumiPresidenti iranian Hasan Rouhani u ka kërkuar vendeve muslimane të bashkohen kundër Shteteve të Bashkuara...

"CIA nuk e ka fajësuar princin"

Trump vazhdon të mbrojë princin saudit…

Presidenti i SHBA Donald Trump ka thënë se CIA nuk arriti në përfundimin se Princi...

Shkaku është Kina?

Sulm në konsullatën kineze në Pakistan/ 4 të vdekur

Katër persona janë  vrarë si pasojë e një sulmi në konsullatën kineze në qytetin port...

Nga The Economist

INTERPOL, organizata që ‘trazoi’ gjithë botën…

Mund të jetë subjekti i një filmi triler. Menjëherë pasi zbriti në Kinë, kreu i...

Nga Project Syndicate

Si Kim Jong-un ka ‘luajtur’ me Trumpin gjithë këtë kohë?

Që nga samiti historik midis Presidentit të SHBA Donald Trump dhe udhëheqësit të Koresë së...

Detajet

SHBA-Kinë afër fundit të “luftës” tregtare

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, tha të enjten se është “shumë i përgatitur”...

Sfidat e Bashkimit Europian

Shqetësimi më i madh për BE është Italia, jo Brexit…

Brukseli mund të përballojë humbjen e Londrës, por dëshiron të mbajë Romën. Brexit mund të...