MENU
klinika
Nga New York Times

A duhet ta vazhdojë SHBA bashkëpunimin me Arabinë Saudite?

Fotot

Moti i keq lë pas 8 viktima në Itali

Italia është mbërthyer nga moti i keq me shira të shumta e erë të fortë...

Kërkon ekstradimin e 18 të dyshuarve

Rasti Khashoggi/ Prokurori saudit mbërrin në Stamboll

Kryeprokurori i Arabisë Saudite ka shkuar në Stamboll për të ndihmuar me hetimin e vazhdueshëm...

Nga The Economist

Pse Japonia po afrohet përsëri me Kinën?

40 vjet pasi Deng Xiaoping normalizoi marrëdhëniet me Japoninë duke udhëtuar në Tokio dhe duke...

Nga Project Syndicate

Bashkë me gazetarin saudit u zhduk edhe stabiliteti në botë

Në këtë botë ku jetojmë, qytetarët nuk dinë se çfarë të presin nga udhëheqësit e...

Nga New York Times

Urrejtja që po “helmon” Amerikën…

Çfarë po ndodh në këtë vend? A mund të jemi të sigurt në shtëpitë tona,...

Zgjedhjet në Brazil

Bolsonaro zgjidhet president, fiton ekstremi i djathtë

Kandidati i shumëpërfolur Jair Bolsonaro, që ka premtuar se do të ndryshojë fatin e Brazilit,...

Detajet

Indonezi/ Rrëzohet në det avioni me 188 pasagjerë

Një Boeing 737 i “Lion Air”, me 188 persona në bord, është rrëzuar në det...

Flet Sekretari i Mbrojtjes Jim Mattis

Vrasja e gazetarit saudit/ SHBA kërkon hetim të plotë…

Sekretari i Mbrojtjes i SHBA-së Jim Mattis tha të dielën se ai kishte takuar ministrin...

Çfarë u vendos?

Samiti i Sirisë/ Asnjë përparim lidhur me çështjen

Një samit mbi Sirinë ka përfunduar pa ndonjë përparim të madh, megjithëse udhëheqësit e Turqisë,...

Nga The Economist

Po nëse në Brazil zgjedhjet i fiton Jair Bolsonaro?

Brazilianët përballen me një zgjedhje të tmerrshme. Kandidati më popullor, që duket se do të...

Albert Çaçi

Traktati INF dhe deterrenca nukleare

Qeveria e SHBA  njoftoi qëllimin e saj për të dalë nga Traktati mbi armët nukleare...