MENU
klinika
Nga New York Times

Çfarë përfitoi Irani nga vrasja e gazetarit saudit?

Detajet

Zjarret në Kaliforni, arrin në 44 numri i viktimave

Numri i viktimave nga zjarri përbindësh në Kaliforni ka arritur në 44, duke e bërë...

"Cënon interesat kombëtare"

Pakti i OKB-së për migracionin/ Heq dorë edhe Bullgaria?

Pas Austrisë, edhe zyrtarët bullgarë po sinjalizojnë se vendi nuk do të nënshkruajë një pakt...

"Marrëveshja do të prezantohet nesër"

Brexit/ Samiti i nëntorit do të shtyhet?

Mungesa e përparimit në çështjen e kufirit irlandez nënkupton se samiti i nëntorit për të...

4 arsye pse Putinit i intereson Azia

Takimi në Singapor/ Çfarë synon Putini?

Me presionin politik në rritje të perëndimit dhe sanksionet e reja ekonomike kundër Rusisë, marrëdhëniet...

Nga The Economist

Libia, “mollë sherri” mes Francës e Italisë…

Emigrantët nga Libia shpresojnë të arrijnë në Evropë. Xhihadistët përdorin hapësirat e tyre të pa-qeverisura...

Rebelët sulmojnë portin

Jemen, 149 të vrarë në luftimet me rebelët Houthi

Përplasjet mes forcave qeveritare dhe rebelëve Houthi në qytetin portual jemenas Hodeidas, kanë sjellur vrasjen...

Detajet

Kaliforni, 31 të vdekur dhe 200 të zhdukur nga zjarret

Numri i të vdekurve nga shpërthimet e zjarreve në Kaliforni është rritur në 31 ,...

Interesat e fshehura të rusëve

Çfarë kërkon Rusia nga Afrika Qendrore?

Republika e Afrikës Qendrore nuk duket se i shërben strategjive të Rusisë. Vendi nuk mburret...

"Nacionalizmi, e kundërta e patriotizmit"

100 vjetori i Luftës së Parë Botërore/ Makron “qorton” Trumpin

Trump dhe dhjetëra homologë të tij botërorë u mblodhën në Harkun e Triumfit në Paris...

Nga New York Times

Lufta që nuk mbaroi kurrë…

Më 11 nëntor 1918, një delegacion i përfaqësuesve gjermanë, udhëtuan për në pyllin e Compiègne...

Albert Çaçi

Sanksionet e ponderuara

Më datën 4 nëntor hyn në fuqi një sërë sanksionesh dragoniane ndaj Iranit nga ana...