MENU
klinika
Nga New York Times

Populistët janë edhe globalistë…

Tërheqja e armëve të zjarrit

Pakt për demilitarizimin e kufirit midis OKB-së dhe Koreve

Të udhëhequra nga Shtetet e Bashkuara, dy Koretë dhe Komanda e Kombeve të Bashkuara kanë...

Argumentet e Maurer

Ndryshimet e klimës po shtojnë konfliktet në botë

Konfliktet nëpër botë, po shtohen dhe si pasojë e ndryshimit të klimës, thotë presidenti i...

Merkel e shqetësuar

“Liritë demokratike anembanë globit po sulmohen”

Angela Merkel dhe udhëheqësit e tjerë evropianë flasin për faktet rreth vdekjes së Jamal Khashoggi...

Traktati bërthamor i vitit 1987

Pse SHBA nuk duhet të tërhiqet nga traktati me Rusinë?

Tërheqja nga traktati i armëve bërthamore do të ishte ‘hap i rrezikshëm’, Rusia paralajmëron SHBA....

Nga Project Syndicate

Pse Trump dhe Amerika po “përqafojnë” patriotizmin?

Presidenti më i fuqishëm në botë e ka bërë të qartë se ai nuk ka...

Nga New York Times

Përralla e një princi saudit…

Princi i kurorës, Muhammed bin Salman, kohët e fundit dha një shpjegim të pabesueshëm për...

Albert Çaçi

Komplikimi i aleancave në Lindjen e Mesme

Lufta e Sirisë, me drejtimin që ajo mori, solli ndryshime esenciale në skakierën e Lindjes...

Ringjallja e Perandorisë Persiane të dikurshme

Irani kërkon të marrë nën kontroll Lindjen e Mesme me çdo kusht…

Irani është i gatshëm të bëjë gjithçka për të marrë kontrollin në Lindjen e Mesme...

Reagimi

Arabia Saudite pranon fajin/ ”Gazetari u vra gjatë një zënke”

Arabia Saudite ka pranuar se gazetari Jamal Khashoggi, i cili u zhduk pasi vizitoi konsullatën...

Nga New York Times

Po nëse në Amerikë fitojnë republikanët përsëri?

Fundi i hetimit të Robert Mueller. Heqja e sigurimit shëndetësor për disa milion njerëz. Ligje...

Ende e pasigurtë

Samiti G20/ Trump dhe Xi Jinping do të takohen?

Presidenti kinez Xi Jinping dhe homologu i tij amerikan Donald Trump kanë rënë dakord paraprakisht...