MENU
klinika
"Lufta" SHBA-Kinë

Kina duhet të heqë dorë sa është në kohë…

Nga New York Times

Demokracia do të na befasojë përsëri…

Duke shëtitur në Akropoli  në Athinë, natyrshëm mund të të kujtohen fjalët e Samuel Beckett:...

S'ka mbaruar akoma...

Beteja e Idlibit/ Caktohen kufijtë e zonës së çmilitarizuar

Ministri i Jashtëm rus Sergej Lavrov tha se “kufijtë konkretë” të zonës së çmilitarizuar janë...

Ambasadorja e SHBA në OKB

‘Amerika s’ka ndryshuar qëndrim për Kosovën’

Çështja e ndryshimit të kufirit mes Kosovës dhe Serbisë ka është komentuar edhe nga ambasadorja...

Përsëri sanksione

SHBA “dënon” Kinën për blerjen e armëve ruse

SHBA ka vendosur sanksione ndaj ushtrisë kineze për shkak të blerjes së avionëve ushtarakë rusë...

Merkel kërkon marrëveshje

BE kërkon ‘ndihmë’ nga Afrika për çështjen e emigracionit

Bashkimi Evropian po përpiqet të arrijë marrëveshje lidhur me migracionin me vendet e Afrikës veriore...

Një projekt i përbashkët

Çfarë planesh po ‘thurin’ Kina, Pakistani dhe Arabia Saudite?

Pakistani ka ftuar Arabinë Saudite që të investojë në korridorin e infrastrukturës së financuar nga...

Edhe një kandidat që i ngjason Trump

Zgjedhjet për president në Brazil po na kujtojnë SHBA…

Votuesit brazilian muajin e ardhshëm do të zgjedhin një president të ri. Jair Bolsonaro i...

Nuk do të ndërtojë murin për migrantët

Ministri spanjoll refuzon këshillat e Trump

Ministri i Jashtëm spanjoll Josep Borrell thotë se Presidenti i SHBA Donald Trump sugjeroi që...

Spekulime për takim

Mes SHBA dhe Iranit do të ketë armëpushim?

Shtetet e Bashkuara po kërkojnë të negociojnë me Iranin për programin e raketave balistike të...

Një bazë ushtarake

Pse po “trembet” Rusia nga planet e reja SHBA-Poloni?

Të martën, Presidenti i SHBA, Donald Trump dhe homologu i tij polak, Andrzej Duda, sygjeruan...

Albert Çaçi

A e përballon Kina një luftë të ftohtë?

SHBA vendosi pardje  një taksë doganore prej  200 miliardë dollarësh për mallrat e  importit nga  Kina.  Në...