MENU
klinika
Nga Project Syndicate

Luftë edhe për maskat!

Nga The Guardian

Si mund të ketë sukses një grup vendeshe egoiste?!

Në vend të një politike të përbashkët të jashtme, egoizmi kombëtar mbizotëron në BE –...

Nga The Guardian

A po bën mjaftueshëm Evropa për të zmbrapsur Kinën?

Kina është gjithnjë e më shumë një çështje debati në institucionet e BE-së. Pas rasteve...

Joschka Fischer/ Project Syndicate

Duhet të zgjedhim: Përgjegjësi apo shkatërrim?!

Pas shumë muajsh, ekonomia globale po vuan akoma nga tronditja e pandemisë COVID-19. Asnjëherë më...

Nga The Washington Post

Marrëveshja historike e BE-së/ A ia vlejti?

Shanset e Evropës për të zgjidhur “problemin e saj të Italisë” pa e shkatërruar Bashkimin...

Editoriali i The Guardian

Është koha të ndërhyjmë tek “punët” e Kinës!

Më në fund bota po i kushton vëmendje trajtimit të Ujgurëve nga Kina. Fotografitë satelitore...

Arsyet pse Putin nuk e ka më vendin aty

Rusia sërish në G7? Gjermania kundër propozimit të Trump!

Gjermania ka refuzuar një propozim të Presidentit të SHBA Donald Trump për të ftuar Presidentin...

Ndërhyrja tek Brexit, i turbulloi ujërat...

Vladimir Putini po planifikon shkatërrimin e Perëndimit!

Nga Owen Matthews Vetëm një person do të jetë vërtet i kënaqur me raportin e...

Trump i sigurt në fitore

Ç’ndodh me politikën e jashtme të SHBA nëse zgjidhet president i ri?

Ministri i Jashtëm gjerman, Heiko Maas paralajmëron Europën e Gjermaninë nga iluzioni, se një president...

Nga The Economist

Putin ka ndërhyrë tek Brexit. Pra, Britania ka dështuar!

“Zemërimi nuk është se ka pasur ndërhyrje, “thotë Kevan Jones. “Zemërimi është se askush nuk...

Pse nuk po e ndëshkon Erdoganin?

BE ka hedhur poshtë Greqinë, Francën, Qipron… për Turqinë!

Edhe pas disa javësh tension të shtuar në Mesdheun Lindor dhe Libi, të shkaktuar nga...