MENU
klinika
"Dorëzimi para Amerikës, tradhti ndaj fesë"

Ultimatumi iranian: Të bashkohemi kundër Amerikës

Nga Deutsche Welle

Një ekip ëndërrimtar në luftën kundër Brexit-it

Edhe përtej kufijve të partisë, dy deputetë luftojnë kundër Brexit-it, deputetja konservatore Anna Soubry dhe...

"CIA nuk e ka fajësuar princin"

Trump vazhdon të mbrojë princin saudit…

Presidenti i SHBA Donald Trump ka thënë se CIA nuk arriti në përfundimin se Princi...

Shkaku është Kina?

Sulm në konsullatën kineze në Pakistan/ 4 të vdekur

Katër persona janë  vrarë si pasojë e një sulmi në konsullatën kineze në qytetin port...

Nga The Economist

INTERPOL, organizata që ‘trazoi’ gjithë botën…

Mund të jetë subjekti i një filmi triler. Menjëherë pasi zbriti në Kinë, kreu i...

Nga Project Syndicate

Si Kim Jong-un ka ‘luajtur’ me Trumpin gjithë këtë kohë?

Që nga samiti historik midis Presidentit të SHBA Donald Trump dhe udhëheqësit të Koresë së...

Nga New York Times

Është koha që Merkel ta ‘braktisë’ anijen…

Kancelarja gjermane ka bërë një punë të admirueshme gjatë 13 viteve. Por pragmatizmi i saj...

Detajet

SHBA-Kinë afër fundit të “luftës” tregtare

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, tha të enjten se është “shumë i përgatitur”...

Vendimi

Pas vrasjes së Khashoggit, Franca u ndalon udhëtimin sauditëve

Së fundmi Franca ka marrë një vendim lidhur me shtetasit saudit, të lidhur drejtpërdrejt me vrasjen...

Sfidat e Bashkimit Europian

Shqetësimi më i madh për BE është Italia, jo Brexit…

Brukseli mund të përballojë humbjen e Londrës, por dëshiron të mbajë Romën. Brexit mund të...

Protesta për rritjen e çmimit të karburantit

5 ditë protesta në Francë/ Një tjetër i vdekur

Protestat antiqeveritare të “jelekëve të verdhë” vazhdojnë për të pestën ditë radhazi në Francë. Një...

Edhe pse nuk është anëtare e BE-së

Pse Zvicrës i intereson kaq shumë Brexit?

Që kur Britania e Madhe votoi për të lënë Bashkimin Evropian në 2016, Zvicra i...