MENU
klinika
Tamara de Lempicka

“Dy Mikeshat” dhe kontraversiteti i piktores

Marshim Fitoresh

Kryengritësit në Kosovë, hap drejt pavarësisë

Në marshin e kryengritjeve të Kosovës për t’u çliruar nga zgjedha turke në 1912 u...

Ajnshtajn dhe Tagora

Kur dy mendje të jashtëzakonshme takohen…

Rabindranat Tagora (7 maj 1861 – 7 gusht 1941) ishte poet, dramaturg dhe filozof indian. Herë...

"Metrofest 2"

“Makaronat e Shejtanit” në Metropol

Teatri Metropol nën moton “Drama shqipe si laborator njohjeje dhe kërkimi” e mbi të gjitha...

Çmimet Nobel

Murad dhe Mukwege, Nobelistët e Paqes për 2018

Denis Mukwege dhe Nadia Murad fitojnë çmimin Nobel për paqen në vitin 2018. Ata njihen...

Agroni Mbret

Kryeushtaraku që bëri Iliri dhe vdiq në kulmin e saj

Historia e mbretërve të shtetit ilir, si ne gjithë historinë e Ilirisë  vjen nga burime...

Rekord biletash të shitura

“Carmen” shkon në Korçë

Opera “Carmen” do rihapi dyert për publikun në datat 27,28,29 dhe 30 shtator dhe riktheu...

Teatri Metropol

“Dogfall” nën regjinë e Stefan Çapalikut

Stefan Çapaliku pas librave, si pjesë thelbësore e përditshmërisë së tij, duket se ka tërheqje...

Ndryshimi i autorsisë

Plagjiatura që iu bë nga komunizmi intelektualëve

Në kopertinë, disa intelektualë në gjyq Sikurse kemi thënë edhe më parë, komunizmi dënoi shtresën...

Historia e Lazaratit

“The Brave”, premierë në kinematë e Tiranës

Lazarati ishte fshati më i famshëm i Shqipërisë për shkak të drogës, që kultivohej e...

Yjet e Kinemasë

Ingrid Bergman, mishërimi i femrës në kinema

Ingrid Bergman, (lindi më 29 gusht 1915, Stokholm, Suedi dhe vdiq më 29 gusht 1982,...

jeta social-politike

Ilirët në sheshin e luftrave dhe mbretërive

Ilirët gjithmonë kanë qenë shoqëri e diskutuar në kontekstin e luftrave dhe midis dy qytetërimeve,...

REKLAMA