MENU
klinika
Çfarë tregon për karakterin tonë?

Akti me të cilin fillon historia shqiptare

Intervista

Nëntori i ri i ‘Jericho’, pas humbjes së anëtarit të grupit

Jericho, është një prej grupeve me muzikën më unike të dëgjuar më parë në Kosovë,...

Koncerti

Ahengu shkodran rikthehet me “Karajfilat prap këndojnë”

“Karajfilat prap këndojnë” ishte koncerti i organizuar nga Ahengu Shkodran që këtë vit i’u kushtua...

Çmimet Nobel 2018

Tre fituesit e Çmimit Nobel për Fizikën

Ditën e sotme u zhvillua ceremonia e dorëzimit të Çmimit Nobel për Fizikën për vitin...

Teatri Metropol

Rikthehet “Metrofest 2”, manifest i dramës shqipe

Teatri në Tiranë për sezonin e ri artistik është më i gjallë se asnjëherë më...

Një hulumtim nga Universiteti i Bokonit

Si mafia italiane ndikon në qeverisje?

Në Itali pati më shumë se një mijë sulme ndaj politikanëve nga 2013 në 2015....

Opinion

Nga sot Franca s’ka Charles Aznavour

Sot u hesht zëri i atij që për më shumë se 70 vite i dha...

Yjet e Muzikës

Charles Aznavour dhe arti kontravers

Në Mbretërinë e Bashkuar të paktën, Charles Aznavour, i cili vdiq në moshën 94 vjeçare,...

Jeta e Chaplin

Charlie Chaplin: Kam fjetur me mbi 2000 gra

Abuzimi seksual dhe shfrytëzimi i grave të reja nuk është asgjë e re në skandalet...

Tregim mbi Gjergj Kastriotin

Martin Segoni, humanisti shqiptar i njëkohshëm me ata evropianë

Edhe pse me veprën e tij njihemi shumë vonë, në vitin 1970 nga studiuesi italian...

Arkeologji

Zbulohet një statujë e pazakontë e Jul Cezarit

Mund të thuash se është një zbulim që erdhi nga qielli. Megjithatë, gjithcka ishte atje,...

HELENA KADARE

Rrëfim për letërsinë në Prishtinë

Helena Kadare të kujton shprehjen klishe por që në fakt në rastin në fjalë është...

REKLAMA