MENU
klinika

"Kriza e korrikut ka kaluar"

Takimi Putin-Tsipras/ Përmirësohen marrëdhëniet mes vendeve

08.12.2018 - 11:16

Kryeministri Alexis Tsipras dhe presidenti rus Vladimir Putin patën të premten bisedime në Moskë, duke rënë dakord që tensionet diplomatike në verë kishin përfunduar dhe shprehën një interes të përbashkët në bashkëpunimin energjetik.

Në një konferencë të përbashkët shtypi, Putin tha se Moska do të konsideronte thirrjen e kompanive greke për të ndihmuar në shpërndarjen e gazit rus në vendet evropiane.

Ata diskutuan për zgjerimin e tubacionit të gazit rus-turk në Greqi dhe lidhjen e tij me një tubacion tjetër për të arritur në Itali dhe më gjerë.

“Ne e konsiderojmë atë shumë realist”, tha Putin në një konferencë shtypi pas bisedimeve me Tsipras në Moskë. Ai tha se Rusia po e diskuton këtë jo vetëm me Greqinë, por edhe me Turqinë.

Sipas Putinit, Greqia ka përfunduar gati ndërtimin e një tubacioni midis saj dhe Italisë, por nuk ka gaz për ta mbushur atë, ndërsa Rusia mund të furnizojë nëse ajo mund të jetë ekonomikisht e realizueshme.

Tsipras  tha se Greqia tashmë ka ndërtuar 80 përqind të tubacionit Trans Adriatik për furnizimin e gazit nga Azerbajxhani në Europë, duke përfshirë Italinë, Bullgarinë, Shqipërinë, Bosnje dhe Herzegovinën, Malin e Zi dhe Kroacinë.

“Ne kemi të gjitha kushtet teknike për të përfshirë gazin rus në këtë tubacion, pasi besoj se do të ndihmojë ekonominë evropiane, bashkëpunimin dhe zhvillimin e të gjithë rajonit”, tha Tsipras.

Bisedimet rreth gazsjellësit Rusia-Turqi që kalojnë Detin e Zi, të njohur si Rrjedha Turke, u ndaluan në nëntor të vitit 2015, pasi një luftëtar rus u vra nga Turqia pranë kufirit sirian.

Megjithatë, marrëveshja e ndërtimit të tubacionit u nënshkrua në vitin 2016 dhe punimet filluan vitin e kaluar. Pjesa e saj nënujore u përfundua muajin e kaluar.

“Ne jemi të gatshëm të marrim në konsideratë mundësinë e ftimit të kompanive greke për t’u bashkuar me projekte të mëdha të infrastrukturës për dërgimin e gazit rus në Evropë nëpërmjet rrugës jugore”, tha Putin.

Të dy liderët diskutuan gjithashtu bashkëpunimin në fusha të tjera të ekonomisë duke përfshirë turizmin.

Dy vendet duket se e  kanë hedhur pas krahëve një përplasje diplomatike që trazoi marrëdhëniet mes tyre në korrik.

Athina tha se kishte dëbuar dy diplomatë rusë dhe i kishte ndaluar dy persona të tjerë që të hynin në vend në korrik, me akuzat se ofronin ryshfet për zyrtarët dhe nxisnin demonstrata për të penguar një marrëveshje që do të lejonte Maqedoninë të bashkohej me NATO.

Rusia i ka mohuar kategorikisht akuzat. Në takimin e tyre të parë që nga ky incident, të dy udhëheqësit mbrojtën qëndrimin e vendeve të tyre, por u shfaqën të gatshëm të kthejnë faqe.

Putin i quajti akuzat “mbeturina” dhe tha se shërbimet përkatëse të inteligjencës mund të zgjidhnin situata të tilla “pa gjeste teatrale”. “Së pari, që nga fillimi nuk u pajtuam dhe ne nuk pajtohemi as tani me arsyen pse diplomatët tanë u dëbuan,” u tha Putini gazetarëve.

Kryeministri grek shprehu gjithashtu shqetësimin e tij lidhur me blerjen e Rusisë nga sistemet e raketave S-400 nga ajri në ajër në një marrëveshje që ka shqetësuar Uashingtonin dhe aleatët e Turqisë të NATO-s. “Kam shprehur shqetësimin tonë në lidhje me programin e ri të mbrojtjes të Turqisë,” tha ai.