MENU
klinika

Akuzat për sulmet në Gjirin e Omanit

Edhe Britania bashkohet me SHBA-në kundër Iranit

15.06.2019 - 11:41

SHBA ka akuzuar Iranin për shpërthimin e dy cisternave të naftës në Gjirin e Omanit këtë javë, dhe Britania e Madhe gjithashtu u bashkua me të, duke thënë se asnjë komb tjetër ose grup “nuk mund të jetë përgjegjës”.

Uashingtoni pretendon se Irani është pas një sërë sulmesh të kohëve të fundit të anijeve në Gjirin Persik. Ai tha se videoja kokrrizore e botuar në faqen e internetit të Komandës Qendrore të SHBA dha prova të përfshirjes së Iranit në sulmet e së enjtes.

António Guterres, sekretari i përgjithshëm i OKB-së, bëri thirrje për një hetim të pavarur.

“Është shumë e rëndësishme të dimë të vërtetën dhe është shumë e rëndësishme që përgjegjësitë të sqarohen. Natyrisht se mund të bëhet vetëm nëse ekziston një hetim  i pavarur që verifikon ato fakte “, u tha gazetarëve Guterres.

Zyrtarët e mbrojtjes amerikane pretenduan se ekuipazhi kryesisht rus i një prej anijeve, Frontit Altair në pronësi të Norvegjisë, ishte ndaluar.

Mbrëmjen e së premtes, Mbretëria e Bashkuar zyrtarisht u bashkua me SHBA-të në atribuimin e sulmeve ndaj Iranit. Zyra e Jashtme lëshoi ​​një deklaratë duke thënë: “Është pothuajse e sigurtë se një degë e ushtrisë iraniane, Korpusi i Gardës Revolucionare Islamik, sulmoi dy cisternat më 13 qershor . Asnjë aktor tjetër shtetëror apo jo shtetëror nuk mund të ketë qenë përgjegjës. ”

Deklarata vazhdonte: “Ne jemi të bindur se Irani mban përgjegjësi për këtë sulm “.

Sekretari i jashtëm, Jeremy Hunt i dënoi sulmet, por kërkoi një zgjidhje diplomatike. Ai tha: Këto sulme të fundit bazohen në një sjellje destabilizuese të Iranit dhe përbëjnë një rrezik serioz për rajonin. Ne i bëjmë thirrje Iranit urgjentisht të ndalojë të gjitha format e aktivitetit destabilizues. Mbretëria e Bashkuar mbetet në koordinim të ngushtë me partnerët ndërkombëtarë për të gjetur zgjidhje diplomatike për të shuar tensionet. ”

Irani ka insistuar se nuk do të kishte sulmuar dy anijet gjatë vizitës së Abe pasi që të dyja anijet kishin lidhje me Japoninë. Ministri i Jashtëm i Iranit, Mohammad Javad Zarif, shkroi në Twitter se SHBA-të “kërkuan menjëherë të bëjnë akuza kundër Iranit pa prova”. Ai akuzoi Uashingtonin se po kërkon “sabotimin e diplomacisë”.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Trump kërkon të nisë bisedimet

Marrëdhëniet SHBA-Iran po përmirësohen