MENU
klinika

Washington Post

Dyert e G7 nuk janë të hapura për Putin

28.08.2019 - 13:31

Për të dytin vit radhazi, Presidenti Trump po bën thirrje që ta mirëpresë Rusinë përsëri në grupin e demokracive kryesore industriale në botë.

“Unë mendoj se do të ishte më mirë të kishim Rusinë,” tha Trump në një konferencë shtypi të hënën në fund të takimit të Grupit të Shtatë në Biarritz, Francë.

Sugjerimi i tij është “absurd”. Një veprim i tillë do të ishte krejtësisht i kundërt me interesat e sigurisë kombëtare të SHBA.

Drejtuesit e tjerë të G-7, me mençuri, kundërshtuan çdo pretendim të tillë. Gjatë fundjavës, Presidenti i Këshillit Evropian Donald Tusk, një ish-kryeministër polak, tha: “Kur Rusia u ftua në G-7 për herë të parë, besohej se ajo do të ndiqte rrugën e demokracisë liberale, sundimit të ligjit dhe të drejtat e njeriut. A është dikush mes nesh që mund të thotë me bindje të plotë, se Rusia është në atë rrugë? ”

Arsyeja pse u dëbua Rusia nga Grupi i atëhershëm në 2014 ishte për shkak të pushtimit dhe aneksimit të paligjshëm të Gadishullit të Krimesë të Ukrainës dhe sulmeve të mëtejshme ruse kundër Ukrainës në rajonin e saj Donbas.

Derisa forcat e Putinit të tërhiqen nga Lindja e Ukrainësdhe derisa Rusia ta kthejë Krimenë në kontrollin e Ukrainës, Rusia nuk meriton asnjë kthim në G-8.

“Asgjë nuk ka ndryshuar që nga marsi 2014”, deklaroi Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelensky pasi Trump shprehu idenë e tij javën e kaluar.

Putin mohon që forcat ruse janë duke luftuar në Ukrainë, aq sa ai mohon që Rusia ndërhyri në zgjedhjet presidenciale të SHBA.

Sidoqoftë, ka shumë arsye të tjera që Putini nuk i përket G-8. Ai është përgjegjës për vdekjen e mijëra civilëve të pafajshëm sirianë pas vendimit të tij për të dërguar forcat ruse për të ndërhyrë atje për të mbështetur regjimin vrastar Bashar al-Asad.

Ai mbështet regjimin iranian dhe regjimin Maduro në Venezuelë. Qeveria e tij ka qenë e lidhur me një përpjekje për grusht shteti në Mal të Zi për të penguar anëtarësimin e këtij vendi në NATO.  Putin shkel dhe braktis tractate të shumta, duke përfshirë traktatin e Forcave të Armatosura Konvencionale në Evropë dhe Traktatin e Forcave Bërthamore me Rreze të Mesme.

Putini kërkon të destabilizojë fqinjët e tij në mënyrë që ata të mos bëhen modele alternative të suksesshme të sistemit të kalbur që ai mbikëqyr në Rusi dhe t’i parandalojë ata të integrohen në Bashkimin Evropian dhe NATO-n.

Perëndimi duhet të shtojë presionin kundër regjimit të Putinit përderisa kostot e vazhdimit të një sjelljeje të tillë të egër tejkalojnë përfitimet për Kremlin.

Ekzistojnë çështje të caktuara, që kërkojnë që ne të bisedojmë me homologët tanë rusë. Por kjo nuk duhet të bëhet në një kontekst të G-8.

Për sa kohë që Putini angazhohet në llojin e veprimeve të papranueshme të përshkruara më lart, asnjë udhëheqës perëndimor nuk duhet të hapë derën e G-8 për të.

David J. Kramer është një bashkëpunëtor në Qendrën Vaclav Havel për të Drejtat e Njeriut dhe Diplomaci dhe drejtor i studimeve evropiane dhe evaziane në Shkollën Steven J. Green të Universitetit Ndërkombëtar të Florida.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Shansi i kryeministrit britanik

Samiti i G7, një moment kyç për Boris Johnson