MENU
klinika
Nga Shpëtim Nazarko

Franca e Makronit, nuk është Franca e Tajlerandit

Nga Shpëtim Nazarko

Edi, a vemë, më mirë, takojmë Arbrin në Qafë-Thanë?

Shikoni – tha me qetësi, një nga patriotët më të kulluar të Shqipërisë, Mitrush Kuteli,...

Shpëtim Nazarko

“Keshëm dhe ne një lumë, po na e dogji gjermani”

(Në vend të një letre të hapur, për ambasadorin)   I nderuar Ambasador, Peter Zingraf!...

Nga Shpëtim Nazarko

Vrapo kryeministër, vrapo para se të na marrë lumi…

Nëse ka ndonjë qytet që do të tregonte në mënyrën më të qartë qeverisjen e...

Shpëtim Nazarko

Ku jam kundër Ramës dhe kundër Bashës?

Heroina kombëtare e Francës Zhan D’Ark, thoshte, thjesht: Unë tregoj gjithnjë të vërtetën, sepse budallët...

Analiza

“Ramaforma”/ Meta: Pse vendi mbeti pa Gjykatë Kushtetuese!?

Presidenti i Republikës Ilir Meta ka vijuar analizën e tij për të ashtuquajturën “ramaforma” duke...

Pse nuk është përmendur deri më sot!?

Islamizimi i shqiptarëve/ Ja ç’thuhet në tezën e një amerikani!

Një misionar protestant, me ca vite të kaluara në Shqipëri, u ul gati tetëdhjetë vite...

"E keqja e shqiptarëve janë vetë shqiptarët"

Ç’do shkruante Konica për Shqipërinë që pret “ndeshjen e kthimit”?

*Përgatiti: Kastriot Kotoni E kemi të “marrme”, ishte si të thuash ajo fjala nën zë...

Analizë

Negociatat/ Kush na votoi pro dhe kundër në Luksemburg?

Një vit më parë, Bashkimi Europian shtyu me 12 muaj hapjen e negociatave me Shqipërinë...

Nga Shpëtim Nazarko

Në PD, nuk e kuptojnë se gomarit nuk i hypet mbrapsht!

Një nga korifenjtë e të menduarit të kësaj bote më duket, Ajnshtajni, thotë se vetëm...

Nga Shpëtim Nazarko

Dy shaka të vogla që hedhin në erë Shqipërinë!

Vërvitja poshtë e lartë Shqipërisë, e opozitës sot, apo asaj të djeshme që sot është...

Personalitete boterore

Ndikimi i Niçes te Kamyja dhe nihilizmi

Niçja, filozofi kryesor i nihilizmit në rrugën e vet filozofike nga Platoni deri te Shopenhauer...