MENU
klinika
Importi

2019-ta nis e ‘shtrenjtë’, çdo ditë blihet mbi 1 mln euro energji

Rritet kredia afatgjatë

Bien interesat, financohen më shumë projekte investimi

Sistemi bankar e rriti kreditimin afatgjatë gjatë vitit 2018. Megjithëse në tërësinë e vet ecuria...

Opinion

Shpirti i kapitalizmit dhe kriza e besimit

Nga Irena Beqiraj Nga 2018 shënoi 50 vjetorin e artë të parasë letër . 50...

Të dhënat e DPT

Regjistrimi te Tatimet/ Kryeson sektori i ndërtimit

Niveli i përmbushjes në rang ndërkombëtar për vitin 2018 sa i takon regjistrimit në organet...

Arsyet

Trend në Shqipëri dhe botë/ Pse 2019 nisi me rritjen e çmimeve?

Prej më shumë se 2 muajsh , qytetarët shqiptarë janë përballur me çmime të rritura...

Lista

Eksportet për 2018, shtetet që konsumuan “shqip”

Përgjatë vitit 2018, vlera e eksporteve është llogaritur rreth 8.6 miliardë lekë dhe në sasi...

Vendimi

Xhiro mbi 2 mln lekë?/ Bizneset detyrim ligjor të…

Bizneset me xhiro mbi 2 mln lekë preken nga projektligji i fundit hartuar nga Ministria...

Raporti

Rritja ekonomike në Shqipëri, KE nuk ndryshon projeksionet

Në raportin e fundit të Komisionit Europian për projeksionet e fundit ekonomike për vendet që...

Kursi

Këmbimi valutor/ Euro në rënie progresive, dollari pëson…

Gjatë gjithë javës që lamë pas, monedha europiane ka njohur rënie, por duke mbetur në...

Flet Ahmetaj

Raporti i KE/ ‘Shqipëria me rritjen më të lartë ekonomike’

Ish ministri i Financave dhe kryetari i Komisionit të Ekonomisë dhe Financave, Arben Ahmetaj thotë...

Rritja në %

Konsumimi i energjisë në Shqipëri rritje rekord, por qëndron pas…

Pas Maltës dhe Turqisë, Shqipëria është vendi i tretë në Europë për rritjen e konsumit...

Shifrat

Viti 2019 nis me inflacion të ulët, sa u rritën çmimet për janarin

INSTAT ka publikuar një tjetër raport për vendin tonë. Këtë herë bëhet fjalë për inflacionin, i...