MENU
klinika
Të dhënat

Ekonomia shqiptare në rrezik? Reagon FMN

Shifrat sipas INSTAT

Rritet konsumi/ BSH: Në 2018 turistët sollën 1.47 miliardë euro

Sipas të dhënave më të fundit të publikuara në INSTAT, konsumi i popullatës ka pësuar...

Tregu financiar

Bizneset shqiptare, nga maji mund të hyjnë në Bursë

Bursa pritet të jetë e gatshme të nisë tregtimin e titujve të kompanive private duke...

Informaliteti i pronave

Pronat pa letra/ Në veri deri në 50%, në jug më pak se 5%

Një prej plagëve më të mëdha në shoqërinë shqiptare është edhe problemi me pronat pa...

Raporti

Sektori bankar/ FMN: Bursa do mbështesë rritjen ekonomike

Në raportin e fundit për vendin tonë, Fondi Monetar Ndërkombëtar ka analizuar edhe sektorin bankar....

Bien më shumë interesat

Tregu financiar “noton” në para

Tregu financiar në vend ka shumë para të lirë dhe investitorët po dynden të investojnë...

Rregulla të reja

Sa euro i nevojiten një emigranti për bashkim familjar në Itali?

Emigrantët në Itali janë përballur me një tjetër ndryshim për vitin 2019. Të gjithë ata...

Analiza

Politikat fiskale/ FMN: Shqipëria të rrisë taksat për…

“Përmirësime në sistemin e informacionit dhe teknologjisë për administrimin e taksave, por sistemi tatimor ka...

Kostot e dërgesave janë të larta

Emigrantët sjellin 13% të buxhetit të familjeve

Dërgesat e emigrantëve sigurojnë rreth 13% të buxhetit mesatar të familjes shqiptare. Këto para kanë...

Modelet e fqinjve

Kreditë me probleme, ja si i uli Mali i Zi

Megjithë përmirësimet, Shqipëria ende ngelet një ndër ekonomitë me nivelin më të lartë të kredive...

Qeveri-FMN, diferencë e thellë

“Pingpongu” i borxhit, Denaj: Është 67.2%

Niveli i borxhit publik po kthehet gati në një “lojë me kungulleshkë”, kur shifrat ndryshojnë...

Shifrat

Borxhi publik/ FMN publikon shifrat: 260 mln euro më i lartë

Një tjetër çështje e rëndësishme e trajtuar në raportin e plotë dhe të zgjeruar të...