MENU
klinika
Konferenca e Sigurisë në Mynih

Merkel: Nuk na leverdis t’i shkëpusim lidhjet me Rusinë

Deklarata e presidentit Erdogan

Çështja Khashoggi/ Turqia nuk i ka zbuluar të gjitha të dhënat

Turqia ende nuk ka i zbuluar të gjitha informacionet që ka zbuluar për vrasjen e...

Tuneli hekurudhor franko-italian

BE: Italia do të ndëshkohet nëse heq dorë

Komisioni Europian sot kërkoi që Italia të konfirmojë qëndrimin e saj nëse do të sigurojë...

Zgjedhjet e parakohëshme

Spanja në zgjedhje, Sanchez i shpall më 28 Prill

Kryeministri spanjoll, Pedro Sanchez ka thirrur zgjedhjet e parakohëshme për më 28 prill pasi deputetët...

Gabimet që bënë amerikanët

Konferenca e Varshavës, dështim për SHBA-në…

Një konferencë e udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara në Varshavë këtë javë që kishte për...

Nga The Economist

Gazsjellësi rus, një kurth për Evropën…

Kur një megaprojekt nuk ka kuptim komercial, ka dy mundësi. Ose sponsorët e tij janë...

Project Syndicate

A do ‘ta marrë veten’ Venezuela?

Edhe para se ndërkombëtarët të mbështesnin udhëheqësin e opozitës në Venezuelë, Juan Guaidó, presidenti i...

Ulen tensionet

Franca ‘u dorëzua’/ Rikthehet ambasadori në Itali

Ambasadori i Francës në Itali, i tërhequr nga vendi i tij këtë muaj për shkak...

Demokratët kundërshtojnë presidentin

“Trump po abuzon me pushtetin”

Politikanët demokratë dhe republikanë kanë kritikuar ashpër planin e Presidentit Trump për të shpallur emergjencën...

Rrëzohet projekt buxheti

Spanja drejt zgjedhjeve të parakohshme

Parlamenti spanjoll hodhi poshtë projekt buxhetin e vitit 2019 të mërkurën, pasi separatistët katalanas i...

Nga The Economist

‘Arti i marrëveshjes’ e shpëtoi Amerikën…

Qeveria federale do të mbetet e hapur, falë artit të marrëveshjes… “Marrëveshjet janë forma ime...

Nga New York Times

“Jelekverdhët”, një dritë verbuese në Francë

Numri i tyre po pakësohet, por protestuesit “Jelekverdhë” vazhdojnë të “trondisin” qeverinë e Emmanuel Macron....