MENU
klinika
Përsëri denuklearizimi objektiv

Trump konfirmon, takimi i dytë me Kim Jong-un në 27-28 shkurt

Albert Çaçi

Pasojat e tërheqjes së SHBA nga Afganistani

Mbas 17 vitesh luftimesh,  mbi 1 triliard dollarë shpenzime, 2400 ushtarë të vrarë, SHBA ka vendosur tërheqjen...

Nga Deutsche Welle

Njihuni me kryeministrin miliarder që i urren emigrantët!

Kryeministri çek dhe miliarderi Andrej Babis prej vitesh përdor parulla kundër migrantëve. Por në firmat...

Përsër nuk është dakord me BE

Pse Italia nuk e njeh Guaidon si lider të Venezuelës?

Venezuela më e fundit: Pse Italia nuk e mbështet Juan Guaido si udhëheqës i përkohshëm?...

Tony Blair/ The Guardian

Duhet ta dimë destinacionin e trenit Brexit, para se të nisemi…

Duke qenë të pavendosur se çfarë lloj marrëdhënieje ne duam me BE-në, thjesht do të...

Sigmar Gabriel/ Project Syndicate

Si të shpëtojë Evropa nga gara e re e armëve?

Me Rusinë e SHBA-në që i dhanë fund Traktati mbi armët nukleare me rreze të...

Nga New York Times

Putini dikur dhe Putini sot…

Kam takuar Vladimir Putin në fillim të viteve 1990, kur ai ishte nënkryetar i Bashkisë...

Si ka reaguar Irani?

BE-Iranit: Jepini fund raketave dhe vrasjes së zyrtarëve

Bashkimi Evropian ka kritikuar Iranin në lidhje me programin e saj të raketave dhe “sjelljen...

Kriza në Venezuelë

BE bashkë me SHBA, njeh Guaidon si liderin e Venezuelës

Vendet e Bashkimit Europian, si Spanja, Franca, Britania, Gjermania, Suedia dhe Danimarka kanë unifikuar këtë...

Nga Washington Post

Një ditë Britania do të kthehet në BE…

Personalisht, kam menduar gjithmonë që Britania mund dhe duhet të jetë anëtare e klubit të...

Arsyet

Pse Kina nuk mund ta dominojë Azinë?

Tani është e qartë se Kina aspiron të zërë vendin e Shteteve të Bashkuara si...

Shifrat alarmante të një studimi

Pas Brexit, 1.7 milionë njerëz në varfëri ekstreme

Duhet ende kohë që Britania të largohet nga BE, por një studim ka treguar se...