MENU
klinika
Nga Project Syndicate

Në një botë mishngrënësish gjeopolitikë, evropianët janë…

"Ata do të kthehen në vendet e tyre"

Erdogan: Zona e sigurt në Siri do të na shpëtojë nga refugjatët

Presidenti turk thotë se zonat e sigurta në veri të Sirisë do të lejojnë më...

Si ka ndikuar marrëdhënia me SHBA?

Pse rusët e humbën besimin tek Putini?

Shumica e amerikanëve dinë shumë pak për rusët dhe Rusinë, përveç se ata mund të...

Mbështetje për kreun e opozitës

SHBA paralajmëron Venezuelën: Mos i prekni diplomatët tanë!

Këshilltari i Sigurimit Kombëtar i Shtëpisë së Bardhë, John Bolton, ka paralajmëruar kundër dhunës apo...

"S'ka zgjedhje të parakohshme"

Nuk tërhiqet Maduro, hedh poshtë ultimatumet

Nicola Maduro, udhëheqësi i Venezuelës, të dielën ka hedhur poshtë kërkesat ndërkombëtare për të shpallur...

Po nëse do të vazhdonte më shumë?

Mbyllja e qeverisë/ 4 arsye pse Trump “u dorëzua”

Vendimi i Presidentit Donald Trump për të miratuar një marrëveshje për të rihapur qeverinë federale...

Profil/ Mbretëresha Viktoria

Kur sundonte ajo, dielli në Britani nuk perëndonte kurrë…

Viktoria (1819-1901), mbretëreshë e Britanisë së Madhe dhe Irlandës, ishte gruaja më e suksesshme jo...

The Guardian

Venezuela ka nevojë për konsensus, jo për konflikt…

Nicolás Maduro u rizgjodh si president i Venezuelës majin e kaluar me mjete mashtruese, siç...

Nga New York Times

Pse SHBA nuk mund të largohet nga NATO?

Kongresi votoi për të mos pranuar kërcënimin e Presidentit Trump për të lënë aleancën e...

Përsëri protesta dhe incidente

Debatet publike nuk funksionuan/ “Jelekverdhët” 11 javë protesta

Mijëra demonstrues “jelekverdhë” marshuan të shtunën në Paris dhe në qytete të tjera franceze në...

Profil/ Abraham Lincoln

E pa në ëndërr se do të vdiste…

Abraham Linkoln (12 shkurt 1809 – 15 prill 1865) është presidenti i 16-të i Shteteve të...

Interesat e fshehura të rusëve

Pse Putinit i intereson kaq shumë Venezuela?

Rusia është sponsori më i rëndësishëm i Venezuelës pas Kinës. Të dhënat mbi financimin e...