MENU
klinika
Nga Project Syndicate

Pas Brexit, Britania do të ketë nevojë për Japoninë…

The Hill

Problemet e Amerikës nuk i zgjidhin fjalët…

Me fjalimin e fundit nga Presidenti Trump, pamë se ndarjet tona politike nuk kanë gjasa...

The Guardian

Pse të pasurit mbështesin Trumpin dhe May?

Nacionalizmi është shitur si ‘një luftë për njerëzit e vegjël, njerëzit e thjeshtë’, por Brooke...

Zv.kryeministri italian takon "Jelekverdhët"

Franca-Italisë: Mos ndërhyni në punët tona!

Franca ka paralajmëruar zëvendëskryeministrin italian Luigi Di Maio që të mos ndërhyjë në politikën e...

Tërheqja nga traktati INF

Hillary Clinton: Trump sapo i bëri një dhuratë Putinit

Javën e kaluar, Sekretari i Shtetit i SHBA-së Mike Pompeo njoftoi se Uashingtoni do të...

The Guardian

Pse askush nuk ia “tregon vendin” kryeministrit hungarez?

Si një hungarez që jeton në Berlin, i ndiqja nga larg protestat kundër Viktor Orbanit,...

Nga New York Times

Venezuela, tanimë një luftë globale për pushtet

Qytetarët e Venezuelës janë bërë peng në një lojë të fuqive globale. Ata kanë nevojë...

Nga Project Syndicate

Si mund të parandalojë BE Brexit pa marrëveshje?

Duke mposhtur përpjekjet e Parlamentit për të përjashtuar mundësinë e Brexit pa marrëveshje midis Bashkimit...

Shqipëria nënshkroi e para

Maqedonia në tryezë me vendet e NATO-s, nënshkruhet protokolli

Shtetet e NATO-s nënshkruan sot një marrëveshje me Maqedoninë, duke i mundësuar shtetit ballkanik që...

Përsëri denuklearizimi objektiv

Trump konfirmon, takimi i dytë me Kim Jong-un në 27-28 shkurt

Presidenti i SHBA Donald Trump ka njoftuar se ai do të mbajë një samit të...

Albert Çaçi

Pasojat e tërheqjes së SHBA nga Afganistani

Mbas 17 vitesh luftimesh,  mbi 1 triliard dollarë shpenzime, 2400 ushtarë të vrarë, SHBA ka vendosur tërheqjen...

Nga Deutsche Welle

Njihuni me kryeministrin miliarder që i urren emigrantët!

Kryeministri çek dhe miliarderi Andrej Babis prej vitesh përdor parulla kundër migrantëve. Por në firmat...