MENU
klinika
Nga Bloomberg

Pse Trump s’ka nevojë për Maqedoninë e Veriut në NATO?

Merkel vazhdon të mbrojë projektin

Gazsjellësi Nord Stream 2, tani edhe Franca kundër Gjermanisë

Kancelarja gjermane Angela Merkel ka mbrojtur përsëri projektin ndërkombëtar Nord Stream 2, duke thënë se...

Detaje të reja nga vrasja e gazetarit

“Princi saudit planifikoi ta vriste Khashoggin një vit më parë”

Princi i Arabisë Saudite i tha një ndihmësi të lartë se do të përdorte plumbat...

Si nisi sherri?

Lufta politike/ Franca tërheq ambasadorin nga Roma

Ministria e Jashtme franceze njoftoi këtë të enjte se ka tërhequr ambasadorin e saj në...

Nga Project Syndicate

Pas Brexit, Britania do të ketë nevojë për Japoninë…

Në një kohë kur populizmi dhe autoritarizmi në mbarë botën rriten dita-ditës, Japonia qëndron ende...

The Hill

Problemet e Amerikës nuk i zgjidhin fjalët…

Me fjalimin e fundit nga Presidenti Trump, pamë se ndarjet tona politike nuk kanë gjasa...

The Guardian

Pse të pasurit mbështesin Trumpin dhe May?

Nacionalizmi është shitur si ‘një luftë për njerëzit e vegjël, njerëzit e thjeshtë’, por Brooke...

Zv.kryeministri italian takon "Jelekverdhët"

Franca-Italisë: Mos ndërhyni në punët tona!

Franca ka paralajmëruar zëvendëskryeministrin italian Luigi Di Maio që të mos ndërhyjë në politikën e...

Tërheqja nga traktati INF

Hillary Clinton: Trump sapo i bëri një dhuratë Putinit

Javën e kaluar, Sekretari i Shtetit i SHBA-së Mike Pompeo njoftoi se Uashingtoni do të...

The Guardian

Pse askush nuk ia “tregon vendin” kryeministrit hungarez?

Si një hungarez që jeton në Berlin, i ndiqja nga larg protestat kundër Viktor Orbanit,...

Nga New York Times

Venezuela, tanimë një luftë globale për pushtet

Qytetarët e Venezuelës janë bërë peng në një lojë të fuqive globale. Ata kanë nevojë...

Nga Project Syndicate

Si mund të parandalojë BE Brexit pa marrëveshje?

Duke mposhtur përpjekjet e Parlamentit për të përjashtuar mundësinë e Brexit pa marrëveshje midis Bashkimit...