MENU
klinika
Nga New York Times

Gorbaçov: Një garë e re armësh sapo ka nisur

Nga The Economist

Pse populistët në Poloni nuk kanë patur sukses?

Populistët mund të jenë në rritje në Evropë, por jo në Varshavë. Pati një rezultat...

Nga Project Syndicate

Sa shumë politikanë vrasës…

“A do të më shpëtojë njeri nga ky prift i ndyrë?” Pyeti Henri II kur...

Parashikohet humbje në zgjedhjet në Hessen

Koalicioni i Merkelit po përgatitet për një tjetër “katastrofë”

Partitë qeverisëse të Gjermanisë po përgatiten për një katastrofë të dytë elektorale brenda dy javëve,...

Traktati bërthamor i vitit 1987

Tërheqja nga Traktati/ Rusia e gatshme t’i përgjigjet SHBA-së

Udhëheqësi rus është zotuar të përgjigjet nëse SHBA heq dorë nga traktati i INF-it, pra...

Nga New York Times

SHBA nuk duhet ta ndihmojë më Arabinë Saudite

Vrasja e mundshme e kritikut dhe gazetarit saudit  Jamal Khashoggi tregon se sa urgjent është...

Deklarata

Putin kërcënon: Sulmojmë Evropën nëse…

Presidenti Vladimir Putin paralajmëroi për një garë të re armatimesh, nëse Amerika tërhiqet nga traktati...

Kanë nisur hetimet

Pajisje shpërthyese për Obamën, Clintonin dhe CNN/ Trump fajtor?

Disa pajisje shpërthyese u dërguan në adresë të ish-presidentit Barak Obama dhe ish-sekretares së shtetit...

Nga New York Times

Strategjia e republikanëve në Amerikë: Frikë dhe gënjeshtra…

Për të parandaluar një “valë blu” më 6 nëntor, presidenti amerikan dhe “qenushat” e tij...

Një diplomat ka ndryshuar gjithçka

Pse SHBA po i përkrah autoritarët në Evropën Lindore?

Duke qenë se sekretari i shtetit Mike Pompeo ka qenë i zënë duke u marrë...

Albert Çaçi

Militarizimi i Arktikut

Javën e  shkuar aeroplanmbajtësja Truman e Flotës së 6 të Marinës së SHBA  e shoqëruar...

Nga New York Times

Si po e shfrytëzon Erdogan situatën e Arabisë Saudite?

Presidenti Rexhep Tajip Erdogan e sheh rastin Jamal Khashoggi si një shans për të “lëkundur”...