MENU
klinika
Nga Project Syndicate

Si Kim Jong-un ka ‘luajtur’ me Trumpin gjithë këtë kohë?

Nga New York Times

Është koha që Merkel ta ‘braktisë’ anijen…

Kancelarja gjermane ka bërë një punë të admirueshme gjatë 13 viteve. Por pragmatizmi i saj...

Detajet

SHBA-Kinë afër fundit të “luftës” tregtare

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, tha të enjten se është “shumë i përgatitur”...

Vendimi

Pas vrasjes së Khashoggit, Franca u ndalon udhëtimin sauditëve

Së fundmi Franca ka marrë një vendim lidhur me shtetasit saudit, të lidhur drejtpërdrejt me vrasjen...

Sfidat e Bashkimit Europian

Shqetësimi më i madh për BE është Italia, jo Brexit…

Brukseli mund të përballojë humbjen e Londrës, por dëshiron të mbajë Romën. Brexit mund të...

Protesta për rritjen e çmimit të karburantit

5 ditë protesta në Francë/ Një tjetër i vdekur

Protestat antiqeveritare të “jelekëve të verdhë” vazhdojnë për të pestën ditë radhazi në Francë. Një...

Edhe pse nuk është anëtare e BE-së

Pse Zvicrës i intereson kaq shumë Brexit?

Që kur Britania e Madhe votoi për të lënë Bashkimin Evropian në 2016, Zvicra i...

Nga Project Syndicate

Pse SHBA ndryshoi sjellje me ‘armiqtë’?

Politika e jashtme nuk u përmend aspak në zgjedhjet afatmesme të SHBA. Por kjo ka...

Nga New York Times

Ambiciet e qarta të Putinit…

Që kur Vladimir Putin erdhi në pushtet në vitin 2000, për Rusinë ka dy interpretime....

Qeveria spanjolle do të votojë kundër?

Pse Spanja kundërshton marrëveshjen e Brexit?

Spanja po kërcënon të kundërshtojë një marrëveshje mbi largimin e Britanisë nga Bashkimi Evropian nëse...

Nga Washington Examiner

Francë-Gjermani fajtore për “sëmundjet” e botës sot?

Megjithëse Presidenti francez Emmanuel Macron i Francës dhe kancelaria Angela Merkel e Gjermanisë e konsiderojnë...

Nga The Economist

Obama po rikthehet…

Çfarë do bëjë Barak Obama për të ardhmen? Ish-presidenti është vetëm 57 vjeç dhe padyshim...