MENU
klinika
Albert Çaçi

Një G-20 e zbehtë

Përshkallëzohen tensionet

Incidenti Rusi-Ukrainë/ NATO në dilemë

A mund të përkeqësohet kriza në Detin e Zi? Mundet që Rusia dhe NATO të...

Presidenti amerikan paralajmëron Kinën

Trump: Unë jam “Njeriu i tarifave”

Presidenti Trump bëri një postim në Twitter për të festuar fillimin e bisedimeve tregtare midis...

Nga Project Syndicate

Një botë plot me Khashoggi…

Vrasja brutale e gazetarit saudit Jamal Khashoggi në konsullatën e Arabisë Saudite në Stamboll tronditi...

Nga The Economist

Pse protestat në Francë janë një test për Makronin?

Parisi është mësuar me protesta të dhunshme nëpër rrugë. Por trazirat këtë fundjavë ishin ndryshe...

Objektivi: Të shmangen penalizimet

Italia “dorëzohet”/ Një propozim i ri buxheti për BE-në

Kryeministri italian Giuseppe Conte tha të martën se një projekt-buxhet i ri do të shqyrtohet...

Protestat e ‘jelekëve të verdhë’

Kryeministri francez ndalon rritjen e taksës së naftës

Rritja e taksës, që çon në rritjen e çmimit për konsumatorët e që ishte planifikuar...

Vuçiç tregon arsyen

Macron anulon vizitën zyrtare në Serbi

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, u shpreh se vizita e presidentit të Francës, Emanuel Macron,...

Incidenti në detin e Azovit

Ukraina e frikësuar nga Rusia/ Përgatit forcat ushtarake rezervë

Presidenti i Ukrainës ka bërë thirrje për rezervistët e ushtrisë për të forcuar mbrojtjen, për...

Pasojat e Brexit

Britaninë e pret një “krizë konstitucionale”…

Mbretëria e Bashkuar mund të përballet me një “krizë kushtetuese” nëse Theresa May nuk publikon...

Nga The Economist

“Lufta” për karrigen e Merkelit

Në vitet 1950, Bashkimi Kristian Demokratik i Gjermanisë Perëndimore (CDU) i siguroi votuesit se ata...

Nga Project Syndicate

Xhorxh Bush e la botën më të mirë seç e gjeti…

Çfarë ndodh në këtë botë është rezultat i asaj që njerëzit zgjedhin të bëjnë apo...