MENU
klinika
Deklarata e presidentit iranian

Rouhani: Sanksionet e SHBA janë “terrorizëm ekonomik”

Albert Çaçi

Sfida e Katarit

Javën e shkuar Katari ndërmori një veprim sfidant duke vendosur daljen mbas 58 vitesh nga...

The Economist

Sfida më e madhe për politikanen që do të zërë vendin e Merkelit

Pas 18 vjetësh, Bashkimi Kristian Demokratik i Gjermanisë ka një lider të ri. Brenda një...

Jelekët e verdhë

Franca sërish në ‘zjarr’, nuk ndalen protestat

Policia franceze ka hedhur gaz lotsjellës ndaj turmave masive të protestuesve që ‘pushtuan zemrën’ e...

"Kriza e korrikut ka kaluar"

Takimi Putin-Tsipras/ Përmirësohen marrëdhëniet mes vendeve

Kryeministri Alexis Tsipras dhe presidenti rus Vladimir Putin patën të premten bisedime në Moskë, duke...

517 nga 999 vota

Annegret Kramp-Karrenbauer zgjidhet pasardhëse e Merkelit

Bashkimi Kristian Demokratik i Gjermanisë ka zgjedhur Annegret Kramp-Karrenbauer si udhëheqësen e re të partisë....

Pse vendet refuzojnë të nënshkruajnë?

Pakti i OKB-së për emigracionin do të dështojë?

Vetëm pak ditë përpara se një numër vendesh të nënshkruajnë një pakt të rëndësishëm të...

Nga New York Times

Po nëse Makron largohet?

Ai ishte shpëtimtar i Evropës. Një 39-vjeçar që shpëtoi Francën nga populistët, i sapoardhuri që...

Nga Deutsche Welle

Merkel jep dorëheqjen, Gjermania në ‘ethe’

Delegatët e partisë kristiandemokrate CDU janë mbledhur në Hamburg ku do të zgjidhet sot pasardhësja/pasardhësi...

Nga The Economist

Një rrugëdalje nga “rrëmuja” e Brexit…

Kryeministres Theresa May iu desh një vit e gjysmë për të arritur një marrëveshje me...

Nga Project Syndicate

Si mund t’i jepet fund “luftës” SHBA-Kinë?

Ekonomitë e përparuara kanë të drejtë kur thonë që Kina duhet të ndërmarrë hapa për...

Protestat në Francë

‘Jelekverdhët’ ja dolën!

Rritja e parashikuar e taksave të karburanteve, që shkaktoi protesta javore të dhunshme në Francë,...