MENU
klinika
Së shpejti takim në Varshavë

Polakët dhe italianët po bashkojnë forcat kundër BE-së?!

Profil/ Udro Uillson

Uillson, presidenti që kërkonte paqe por ishte racist…

Shqiptarët gëzojnë respekt të jashtëzakonshëm për figurën e presidentit amerikan Uillson, për rezistencën që bëri...

"Po kërcënohet demokracia"

Theresa May në rrezik/ 3 nga 4 britanikë kundër marrëveshjes

Kryeministrja britanike i ka kërkuar deputetëve të mbështesin marrëveshjen e saj Brexit, duke thënë se...

Nga The Economist

Trump dhe vendimet që kanë çorientuar gjithë botën…

Nuk u desh shumë kohë që vendimi i Amerikës për t’u tërhequr nga Siria të...

Michel Barnier/ Project Syndicate

E ardhmja e Europës është në duart tona…

Me fillimin e vitit 2019, shumë nga Bashkimi Evropian padyshim ndihen të dëshpëruar përballë kërcënimeve...

Albert Çaçi

Militarizimi i Japonisë

Japonia është fuqia e tretë ekonomike botërore mbas SHBA dhe Kinës, me një GDP rreth 5...

Profil

Zhan d’Ark, heroina që ndryshoi fatin e Francës…

Zhan d’Ark, me nofkën “Virgjëresha e Orleanit” është konsideruar si Heroina kombëtare e Francës, sepse...

Nga Project Syndicate

Të vërtetat “e hidhura” për Brexit

Afati i fundit i 29 marsit 2019 për Mbretërinë e Bashkuar për t’u larguar nga...

Nga New York Times

Elizabeth Warren dhe një fije shpresë për Amerikën…

Ndërsa demokratët amerikanë marrin përsipër Shtëpinë, partia e tyre po debaton edhe për vizionin e...

"Zemërimi po kthehet në urrejtje"

“Jelekverdhët” letër Makronit: Mjaft i trajtove njerëzit si lypës

Një grup nga “Jelekverdhët” i ka shkruar një letër të hapur Emmanuel Macron, duke e...

Ndërtimi i mureve kufitare

Trump nuk heq dorë/ Emergjencë kombëtare në Amerikë?

Presidenti i SHBA Donald Trump ka thënë se mund të deklarojë një emergjencë kombëtare për...

Preken të gjithë politikanët

Sulme kibernetike në Gjermani/ “Shënjestër” edhe Merkel

Qindra politikanëve gjermanë, përfshirë kancelaren Angela Merkel, iu janë vjedhur të dhënat personale dhe janë...