MENU
klinika
Nga Project Syndicate

Të vërtetat “e hidhura” për Brexit

Nga New York Times

Elizabeth Warren dhe një fije shpresë për Amerikën…

Ndërsa demokratët amerikanë marrin përsipër Shtëpinë, partia e tyre po debaton edhe për vizionin e...

"Zemërimi po kthehet në urrejtje"

“Jelekverdhët” letër Makronit: Mjaft i trajtove njerëzit si lypës

Një grup nga “Jelekverdhët” i ka shkruar një letër të hapur Emmanuel Macron, duke e...

Ndërtimi i mureve kufitare

Trump nuk heq dorë/ Emergjencë kombëtare në Amerikë?

Presidenti i SHBA Donald Trump ka thënë se mund të deklarojë një emergjencë kombëtare për...

Preken të gjithë politikanët

Sulme kibernetike në Gjermani/ “Shënjestër” edhe Merkel

Qindra politikanëve gjermanë, përfshirë kancelaren Angela Merkel, iu janë vjedhur të dhënat personale dhe janë...

Rruga drejt denuklearizimit

Edhe në 2019, gjithë vëmendja do të jetë tek Koreja e Veriut…

Në Ditën e Vitit të Ri, udhëheqësi i Koresë së Veriut, Kim Jung Un, tha...

Rezultatet tronditëse të sondazheve

Makron po “rrëzohet”/ 75% e francezëve të pakënaqur

Tre të katërtat e popullsisë franceze janë të pakënaqur me mënyrën se si Presidenti Emmanuel...

Nga New York Times

Pse Britania është kaq e pavendosur?

Pa një marrëveshje, largimi i Britanisë nga Bashkimi Evropian do të jetë një fatkeqësi. Deri...

Arrestohet lideri i protestuesve

“Jelekverdhët” morën fund?!

Policia franceze ka arrestuar për herë të dytë një udhëheqës të lëvizjes “Jelekët e verdhë”...

Planifikimi i 3-raketave

SHBA paralajmëron Iranin: Të ndalë hedhjen e raketave

Shtetet e Bashkuara i bënë një paralajmërim Iranit të enjten kundër lëshimit të planifikuar të...

Drejtësi për vrasjen e Khashoggit

Nis gjyqi për vrasjen e gazetarit saudit

Gjyqi i 11 individëve mbi vrasjen e gazetarit saudit Jamal Khashoggi ka filluar në kryeqytetin...

Nga Project Syndicate

Më në fund shpresë për paqe në Siri…

Nga këndvështrimi i Donald Trump, një regjim i kukullave siriane të komanduara nga SHBA nuk...