MENU
klinika
Nga Project Syndicate

“Lufta” me Kinën/ Çfarë synon SHBA?

Shkrijnë akujt?

Trump kërkon paqe me Putin: Eja në shtëpinë time!

Shtëpia e Bardhë ka ftuar zyrtarisht Presidentin rus Vladimir Putin në Uashington, njoftoi sot Këshilltari...

Kërkon të dijë ku ndodhet trupi i gazetarit

Erdogan po shton presionin ndaj Arabisë Saudite

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan, ka bërë kërkesa për të ditur vendndodhjen e trupit të...

Nga Project Syndicate

Trump vazhdon të mashtrojë veten…

Ndryshe nga ish-presidenti amerikan Barak Obama, i cili lexonte dhe reagonte ndaj letrave nga amerikanë...

Nga The Economist

Pse të gjitha vendet duhet të ndjekin shembullin e Australisë?

Herën e fundit që Australia pësoi një recesion, Bashkimi Sovjetik ende ekzistonte dhe interneti nuk...

Nga New York Times

Çfarë nuk po shkon me Social-demokratët e Gjermanisë?

Socialdemokratët gjermanë janë të zhytur në një lloj depresioni. Partia qeveris vendin bashkë me Kristian...

Nga New York Times

Gorbaçov: Një garë e re armësh sapo ka nisur

Presidenti Trump thotë se ka në plan të tërhiqet nga një traktat që nënshkruam dikur...

Nga The Economist

Pse populistët në Poloni nuk kanë patur sukses?

Populistët mund të jenë në rritje në Evropë, por jo në Varshavë. Pati një rezultat...

Nga Project Syndicate

Sa shumë politikanë vrasës…

“A do të më shpëtojë njeri nga ky prift i ndyrë?” Pyeti Henri II kur...

Parashikohet humbje në zgjedhjet në Hessen

Koalicioni i Merkelit po përgatitet për një tjetër “katastrofë”

Partitë qeverisëse të Gjermanisë po përgatiten për një katastrofë të dytë elektorale brenda dy javëve,...

Traktati bërthamor i vitit 1987

Tërheqja nga Traktati/ Rusia e gatshme t’i përgjigjet SHBA-së

Udhëheqësi rus është zotuar të përgjigjet nëse SHBA heq dorë nga traktati i INF-it, pra...

Nga New York Times

SHBA nuk duhet ta ndihmojë më Arabinë Saudite

Vrasja e mundshme e kritikut dhe gazetarit saudit  Jamal Khashoggi tregon se sa urgjent është...