MENU
klinika
Konflikti Greqi-Turqi

“Zgjohet” NATO, kërkon të ndërmjetësojë

Nga kriza e refugjatëve tek konflikti Greqi-Turqi

Analiza/ Ç’po ndodh në Mesdheun Lindor?

Në fillim të këtij muaji, gjashtë anije që mbanin migrantë sirianë dhe libanezë u nisën...

Nga The Washington Post

Trump po kërkon të sabotojë zgjedhjet por…

Presidenti Trump ka bërë gjithçka që ka në dorë, dhe disa gjëra jashtë fuqisë së...

Rusia i ka trazuar sërish ujërat

Politikën apo tregtinë? Merkel e ka të vështirë të zgjedhë

Gjermanisë I kanë bërë presion për të mos vazhduar projektin e saj të diskutueshëm të...

Analiza

Brexit është shqetësimi i fundit i Gjermanisë…

Duke biseduar me një diplomat në Berlin javën e kaluar, unë sugjerova që Brexit ndoshta...

“Dita e kiametit”

Çfarë ndodh me Amerikën nëse Trump humbet zgjedhjet?

Shqetësimi po rritet për atë që do të ndodhte nëse Presidenti Trump humbet zgjedhjet e...

“Prej mënyrës si më kanë trajtuar”

Donald Trump thotë se meriton një mandat të tretë

Donald Trump ka sugjeruar në një miting elektoral se do të ‘negociojë’ një mandat të...

Turqia jep mesazhin e fortë në greqisht

“Mos u bëni “vegël” në duart e Macron-it, do penalizoheni”

Agjencia turke e lajmeve Anadolu Agency edhe një herë tjetër ka transmetuar një intervistë të...

"Kur ia tregova Pompeos këtë hartë…"

Nën kritika se u tërhoq nga presioni i BE, paralajmëron ministri i jashtëm turk

Ministri i Jashtëm i Turqisë, Mevlut Çavusoglu deklaroi se vendi i tij nuk është tërhequr...

Analiza

A mund të shkojnë në luftë Greqia dhe Turqia për burimet e gazit?

Greqia dhe Turqia jan përsëri në prag të luftës, por shkaku kësaj here janë rezervat...

Ende larg paqes me Greqinë

Jo ashtu siç pritej! Erdogan tërheq anijen vetëm për riparime

Ministria e Jashtme turke deklaroi se kthimi i bujshëm i anijes kërkimore të saj, Oruc...

Pse gjithë këto akuza e kundërakuza?

Macron po mbron Greqinë apo po i preken interesat e veta?

Presidenti francez Emmanuel Macron ka shprehur edhe një herë zemërimin me homologun e tij turk...