MENU
klinika
Me vlerë 1.9 trilionë dollarë

Biden, thirrje Senatit të miratojë paketën e ndihmës financiare…

ANALIZA

Rindërtimi i Amerikës

Pas kaosit të epokës Trump, çfarë mund të shpresojë të arrijë Joe Biden? Ai përballet...

Politika e jashtme gjermane

Ç’pamje do të ketë ajo me Laschetose me Söder?

Kancelari i ardhshëm i Gjermanisë do duhet të jetë kreu i CDU-së, Armin Laschet ose...

Veç SHBA-së dhe Kinës

Fuqitë evropiane në Detin e Kinës Jugore, burim konflikti për 2021

Në gusht të vitit të kaluar, pasi pandemia e Covid-19 shpërtheu në Azi, kam shkruar...

Si duhet të veprojë?!

Italia dhe politika e mbrojtjes nën drejtimin e Draghi-t

Italia mund të luajë një rol aktiv në formësimin e politikës evropiane të mbrojtjes  nëse...

Është bërë si partia komuniste e Bashkimit Sovjetik

Partia Republikane po shkon drejt fundit!

Ne po jetojmë në një kohë me metafora të këqija. Gjithçka është fashizëm, ose socializëm; Gjermania e...

Një epokë e re raportesh mes vendeve pas zgjedhjes së Biden

SHBA-ja dhe Irani drejt ‘diplomacisë inteligjente’

Një proces për të ripërtërirë raportet e diplomacies bërthamore ka filluar midis Iranit dhe Joe...

Pavarësisht dëshirës për 'autonomi strategjike'

BE dhe NATO synojnë të zgjerojnë bashkëpunimin

Krerët e BE debatuan këtë funfjavë përpjekjet që synojnë të rrisin aftësitë mbrojtëse të bllokut. Diskutimi...

Nga Politico

Si e përmbysi Trump garën për të drejtuar Shtëpinë e Bardhë…

Të dy palët po punojnë për t’i dhënë një kuptim rezultatit të zgjedhjeve të epokës...

Editoriali i The Washington Post

Para apo drejtësi? Biden do duhet të zgjedhë!

Një raport i CIA-s mbi vrasjen e gazetarit saudit Jamal Khashoggi ka konfirmuar atë që...

Joschka Fischer/ Project Syndicate

Si të bëhemi sërish bashkë…

Qeniet njerëzore janë krijesa të zakonit. Ne priremi të parashikojmë një të ardhme shumë të...

Nga The Washington Post

Edhe një tjetër vend në “orbitën” e Rusisë!

Për më shumë se 15 vjet, ish republika Sovjetike e Gjeorgjisë ka lëvizur në mënyrë...