MENU
klinika
Shkak: Frika e raporteve të mira mes Kinës dhe Rusisë

Tentativat e SHBA për të afruar Rusinë në samitin Biden-Putin

Udhëheqësi suprem me një numër të madh titujsh ushtarakë dhe partiakë

A po mëson Kim Jong-un të delegojë pushtetin?

Kim Jong Un, i Koresë së Veriut udhëheqësi Suprem dhe bartësi i një grupi të...

Shpresë, por edhe rezerva

Si do ta presë Europa Presidentin Joe Biden

Kur Presidenti Biden të shkojë në Evropë këtë javë, do të gjejë mes aleatëve një...

Po e bën për Kosovën?

Serbia refuzon t’i dalë kundër mikut të Putinit

Më 23 maj, avionët luftarakë të Bjellorusisë devijuan një fluturim civil Ryanair nga Athina, Greqi...

Axhenda

Udhëtimi i parë i Biden/ Çfarë synon presidenti amerikan?

Takimi i Presidentit Joe Biden me udhëheqësit e ekonomive kryesore industriale të G7 në një...

Nga The Washington Post

Samiti G7/ Çfarë duhet të bëjë Biden?

Samitet globale si Grupi i Shtatë i javës së ardhshme në Cornwall, Angli, rrallë shquhen...

Ai po përpiqet të rikthehet sërish në skenën politike

Trump i dëshpëruar për vëmendje pas mbylljes së mediave sociale

Ish presidenti amerikan Donald Trump po përpiqet shumë të kthehet dhe të kërkojë përsëri vëmendjen...

Biden duket se ka një vizion të bashkëpunimit demokratik global

Si mundet SHBA të rikthejë rolin e saj ndikues në botë?

Rendi liberal ndërkombëtar mbetet i bllokuar në shekullin XX. Ndërsa autokracitë si Kina dhe Rusia...

Nga Financial Times

G7 është shansi i fundit i perëndimit për të udhëhequr

Takimet e nivelit të lartë ndërkombëtar vijnë e shkojnë, mes vërshimeve të vëna në skenë...

"Emigrantët pjesë e diskutimeve"

Mitsotakis takohet me Erdogan, mediat greke zbulojnë detaje

Kryeministri i Greqisë Kyriakos Mitsotakis dhe Presidenti turk Rexhep Taip Erdogan, priten të takohen të...

Analiza e The Economist

BE-ja, një lupë gjeopolitike: Edhe vendet e vogla duken të mëdha!

“Një person, një votë” është një parim i mirë. Raporti në Bashkimin Evropian është pak...

Editoriali i The Guardian

G7/ Pse njerëzit e kanë humbur besimin tek “7 të mëdhenjtë”?

G7, një klub ekskluziv që përfshin “ekonomitë e përparuara” më të mëdha në botë, filloi...