MENU
klinika
Analiza

A u përfshi SHBA-ja në sulmet terroriste të neo-fashistëve në Itali?

Merkel merr vlerësime maksimale në shumicën e shteteve të BE-së

DW: Merkel më e preferuar se Macroni për të drejtuar Evropën

Mijëra qytetarë të BE e vlerësojnë Gjermaninë si përfaqësuese të besueshme të interesave të tyre....

Nga Gergely Karacsony, Project Syndicate

Si mund të triumfojë sërish demokracia

Nga Gergely Karacsony, Project Syndicate Vetëdija ime politike lindi në njëjtën kohë me ndryshimet sistematike, që...

Kaosi në Afganistan për menaxhimin e krizës së evakuimit

Ministrja holandeze jep dorëheqjen

Ministrja e Jashtme e Holandës, Sigrid Kaag, dha dorëheqje, për shkak të menaxhimit të krizës...

Reagon CIA: Al-Kaeda po rigrupohet

Në Afganistan po mblidhen ekstremistë nga e gjithë bota

Al-Kaeda po rikthehet në Afganistan. Paralajmërimi vjen nga CIA, agjencia kryesore e zbulimit të jashtëm...

Iniciativa e re e sigurisë me Australinë dhe Britaninë

VOA: Biden zemëron BE-në

Vendimi i Presidentit Joe Biden për të formuar një aleancë strategjike Indo-Paqësore me Australinë dhe...

Analiza

Kulti i personalitetit të Xi Jingping, një rrezik serioz për Kinën

Nga Gideon Rachman, Financial Times Shumë shpejt fëmijëve kinezë deri në moshën 10 vjeçare do t’u...

Analiza e The Washington Post

Dështimi i Biden-it në Afganistan/ Çfarë fiton Turqia?

Pas tërheqjes së trupave amerikane, Shtetet e Bashkuara kanë nevojë për partnerë rajonalë që mund...

Nga The Guardian

Evropa pret “dritën jeshile” nga zgjedhjet e Gjermanisë!

Në Bruksel javën e kaluar,  të gjithë ishin duke pritur për Berlinin. Në Berlin, i...

"Do të ishte një gabim i tmerrshëm”

Izraeli kundërshton krijimin e shtetit të pavarur palestinez

Kryeministri izraelit, Naftali Bennett, të martën tha se është kundër krijimit të një shteti të...

VOA: Mesazh Kinës?!

SHBA dhe Britania ndihmë Australisë për të prodhuar nëndetëse bërthamore

Shtetet e Bashkuara dhe Britania do të ndihmojnë Australinë të zhvillojë një flotë nëndetësesh me...

VOA: I dërguari amerikan mendon të njëjtë gjë!

Talebanët fajësojnë ish-presidentin afgan për prishjen e planit

I dërguari i Shteteve të Bashkuara për paqen në Afganistan thotë se kishte siguruar një...