MENU
klinika
"Do vijojnë sanksionet ndaj oligarkëve e njerëzve të Putin"

Udhëheqësit e G7 dënojnë veprimet e Rusisë

Ukrainasit i vrasin komandantin “e patrembur”

Nesër më 9 maj kishte “plane të mëdha”, por Putin merr një tjetër goditje të fortë

Vladimir Putin pësoi një tjetër goditje të rëndë përpara paradës që kërkon të bëjë ditën...

Dita e çlirimit të Europës

DW: Putini po e përdor gjithnjë e më shumë 9 Majin për propagandë lufte

Në orët e 8 dhe 9 Majit mori fund Lufta e Dytë Botërore me kapitullimin...

Ndërthurja e luftës dhe kovidit

Dy liderët diktatorë që po fusin botën në kaos

Nesër, më 9 Maj, mbahet parade e fitores në Rusi, një festim që shënon fundin...

Si dështuan 3 planet e Kremlinit në Ukrainë

Analiza e BBC/ Putini “feston” fitoren ‘fantazmë’

Pavarësisht se çfarë parade e Ditës së Fitores së Rusisë supozohet të përfaqësojë, ajo nuk...

Analiza

BE nuk po e shijon aspak fitoren e Macron!

Nuk ka nevojë për aludime: Emmanuel Macron është e ardhmja e Evropës. Me fitoren e...

Analiza

“Duart e gjata” të diktaturës së Kinës arrijnë deri në Amerikë!

Çfarë ndodh kur një diktaturë dërgon të nënshtruarit e saj brutalë për të frikësuar ose...

Analiza

Finlanda dhe e ardhmja e saj, në një fije peri!

Finlanda mund të jetë gati të njoftojë se po i bashkohet aleancës ushtarake të NATO-s...

Analiza

Këtë vit, Putini nuk ka asgjë për të festuar në 9 maj!

Ndryshe nga Evropa Perëndimore, ku dita e V-të festohet më 8 maj, rusët shënojnë “Ditën...

Editoriali i The Guardian

Në këtë luftë, Evropa i kaloi të gjitha pritshmëritë!

Sa larg duhet të shkojë Evropa? Në egërsinë dhe shkallën e tij, pushtimi i Ukrainës...

Editoriali i The Washington Post

Mes rrënojave të Ukrainës, Rusia po rindërton totalitarizmin

Çdo ditë marrim informacione të reja për  mizoritë ruse në Ukrainë. Të mërkurën, për shembull,...

Analiza

Po tani kush do ta ndihmojë Putinin?

Përpjekja e udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara për të penguar presidentin rus Vladimir Putin është...