MENU
klinika
Presidenca rumune e BE

Jean-Claude Juncker nuk beson tek Rumania

Profil/ Franc Ferdinand

Vrasja e princit që “ndezi” Luftën e Parë Botërore…

Lufta e Parë Botërore apo Lufta e Madhe ishte lufta që përfshiu pothuajse gjithë botën, nga viti 1914 deri në vitin 1918. Kjo luftë...

Sfidat për stabilitetin global

Viti 2019 do të jetë një test për gjithë botën…

Dorëheqja e sekretarit amerikan të Mbrojtjes James Mattis është jo vetëm një shkëputje radikale nga...

Nga Project Syndicate

Pyetjet që po e “mundojnë” Britaninë…

Ditë pas dite, javë pas jave, shumica e shtetasve britanikë mendojnë se trazirat e shkaktuara...

Nga New York Times

Trump dhe politikat e tij, kërcënim për Izraelin…

Presidenti amerikan Donald Trump, ka marrë një tjetër vendim të papritur, ka ulur papritmas sigurinë...

Konflikti

Merkel dhe Macron apel Rusisë: Lironi marinarët ukrainas

Kancelarja gjermane Angela Merkel dhe presidenti francez Emmanuel Macron, kërkuan të premten që Rusia të...

Albert Çaçi

Komplikimet e rrezikshme në Siri

Natën e 25 dhjetorit 2018, kur në Siri po festonin Krishtlindjet pas 6 vjet luftimesh...

Pas revoltës vjeshtore të "Jelekverdhëve"...

Makron po humb mbështetjen e BE-së?

Koncesionet e Makronit ndaj protestuesve “Jelekverdhë” nuk d0 t’i zgjidhë problemet… Çfarë do të ndodhë...

Frikë nga "pushtimi turk"

Kurdët të frikësuar nga turqit/ Kërkojnë ndihmë nga qeveria

Vendosja e trupave në Manbij vjen pas kurdët YPG kërkuan ndihmën e qeverisë siriane për...

Nga Project Syndicate

Nuk ka më kthim pas për Britaninë…

Në kohëra trazirash politike, ngjarjet mund të lëvizin nga e pamundura në të pashmangshmen. Në...

Nga The Economist

Siria ka nevojë për Rusi, jo për Amerikë…

Fundi i hegjemonisë amerikane… Në vitin 1972 Anwar Sadat dëboi këshilltarët ushtarakë sovjetikë nga Egjipti,...

Ndryshimi i parë pas vrasjes së Khashoggit

Arabia Saudite po përmirëson imazhin? Ndryshohet kabineti

Mbreti Salman i Arabisë Saudite ka caktuar një ministër të ri të jashtëm si pjesë...