MENU
klinika
Blerja e S-400-ës

‘Xhelozia’ ndaj Rusisë, SHBA dënon rëndë Indinë

Nga New York Times

Çfarë i kërkon Evropa Iranit?!

Nga të gjitha çështjet që ndajnë Evropën dhe administratën Trump, Irani është bërë çështja me...

Interesat e fshehura

Erdogan kërkon ‘vetminë e çmuar’ larg nga aleanca me Perëndimin

Shumë analistë kanë shkruar kohët e fundit se rendi ndërkombëtar i bazuar në rregulla është...

Albert Çaçi

India, S-400 dhe implikacionet gjeopolitike

India më në fund i dha fund dyshimeve dhe vendosi blerjen e 5 baterive S-400...

Çështja ende e pazbardhur

Dilemat mbi zhdukjen e gazetarit/ I vrarë apo ende gjallë?!

Sekretari i jashtëm i Britanisë së Madhe, Jeremy Hunti i ka thënë Arabisë Saudite se...

Vendi ende i pacaktuar

Trump: Takimi i dytë me Korenë e Veriut pas zgjedhjeve afatmesme

Tre vende po shqyrtohen për takimin e dytë Kim-Trump, që do të ndodhë diku pas...

Nga Project Syndicate

Marrëveshja USMCA/ “Fitorja” e radhës për SHBA

Presidenti i SHBA, Donald Trump, e ka quajtur Marrëveshjen Shtetet e Bashkuara-Meksikë-Kanada, e cila pason...

Nga New York Times

Kush ishte Haley, e para që doli me dinjitet nga dera e Trump

Ambasadorja e Kombeve të Bashkuara ka arritur të përfaqësojë denjësisht Presidentin Trump dhe Shtetet e...

Nga The Economist

Pse vendet baltike i frikësohen Rusisë?

Rreziqet që ata përballen janë reale dhe të menjëhershme… Ndoshta njerëzit në Europë nuk ishin...

Ftesa për vizitën

Kim Jong-un fton Papa Françeskun në Korenë e Veriut

Udhëheqësi i Koresë së Veriut, Kim Jong-un ka ftuar Papa Françeskun për të vizituar vendin....

Takimi në Pekin

Kina: SHBA mjaft me kritika, duhet bashkëpunim

Sekretari Amerikan i Shtetit, Mike Pompeo u përball me një replikë të ashpër nga homologu...

Bie popullariteti sipas sondazheve

Pse rusët nuk besojnë më tek Putini?

Besimi tek Vladimir Putin,  dhe tek partia qeverisëse ka rënë ndjeshëm gjatë vitit të kaluar,...