MENU
klinika
Nga New York Times

Po nëse në Amerikë fitojnë republikanët përsëri?

Analizë

Komisioni i BE nën ‘ethe’, gati zgjedhjet evropiane

Në javët e ardhshme do të merret vendimi se cilët do të jenë kandidatët kryesorë...

Mund të kandidojë për presidencën e KE

Salvini do të zërë vendin e Juncker?

Matteo Salvini, ministri i brendshëm italian, është duke u inkurajuar nga politikanët e tjerë nacionalistë...

Ende e pasigurtë

Samiti G20/ Trump dhe Xi Jinping do të takohen?

Presidenti kinez Xi Jinping dhe homologu i tij amerikan Donald Trump kanë rënë dakord paraprakisht...

Negociatat për Brexit

Merkel: Bisedimet mund të vazhdojnë deri në 28 mars

Angela Merkel ka bërë thirrje për më shumë fleksibilitet nga BE-ja dhe Britania e Madhe...

Nga Project Syndicate

Pse vendet skandinave nuk janë më neutrale…

Ushtrimet masive të NATO-s në Norvegji këtë vjeshtë do të përfshijnë forca nga dy vende...

Nga New York Times

Trump, në krye të paturpësive të qeverive autokratike…

Qeveria e Arabisë Saudite ka vrarë një gazetar të shquar brenda një ambasade të saj...

Deklarata

Trump: Khashoggi ka vdekur… mesa duket

Duket se më në fund Presidenti amerikan Donald Trump është bindur që gazetari i zhdukur, Jamal...

Kriza politike

Brexit/ BE shfaqet pro zgjatjes së periudhës së tranzicionit

Bashkimi Europian tha se është i gatshëm të zgjasë periudhën e tranzicionit pas “Brexit”-it, nëse...

Rasti Khashoggi

Samiti saudit/ Pse politikanët nuk do të marrin pjesë?

Sekretari i Tregtisë Ndërkombëtare i Mbretërisë së Bashkuar Liam Fox ka hequr dorë nga pjesëmarrja...

Nga Project Syndicate

A do ta “përmbysë” Italia Evropën?

Me gjithë trazirat politike dhe rreziqet në nivel global, eurozona ka pasur dy vjet rritje...

Nga The Economist

Pse marrëdhëniet Kinë-Izrael shihen si të rrezikshme?

Zyrtarët izraelitë të sigurisë po bëhen gjithnjë e më të shqetësuar me rolin e Kinës...