MENU
klinika
Demokratët fitues?

Zgjedhjet në Amerikë/ Gati për një “dallgë blu”…

Zbatim i kërkesave të Washingtonit

BE sanksione Rusisë, humb mbi 100 miliardë euro

BE ka nisur të zbatojë kërkesën e Washington për vendosjen e sanksioneve ndaj Rusisë, refereuar...

Albert Çaçi

Jemen-Lufta drejt përfundimit

Në konceptet ushtarake të luftimit, kur në front për një kohë të gjatë mbizotëron status...

Përsëri akuza nga Salvini

Makron po manipulon opinionin publik?

Zëvendëskryeministri populist i Italisë, Matteo Salvini, ka akuzuar presidentin francez Emmanuel Macron se po përpiqet...

Deklaratat e rënda të zyrtarëve turq

Rasti Khashoggi/ “Ekspertët sauditë fshehën provat”

Arabia Saudite urdhëroi një kimist dhe ekspert të toksikologjisë në Stamboll pas vrasjes së gazetarit...

Nga The Economist

Pse të rinjtë amerikanë duhet të votojnë patjetër?

Në ditën e dhjetëvjetorit të zgjedhjes së tij si president, Barak Obama u kthye në...

Nga The Economist

A janë brazilianët gati për radikalizmin e presidentit të ri?

Jair Bolsonaro e mbajti fjalimin e tij të parë si president nga banesa e tij...

Nga New York Times

Demokratët amerikanë nuk janë aspak të pafat…

Një nga karakteristikat interesante të këtij cikli zgjedhor ka qenë diferenca e madhe midis histerisë...

Stërvitjet e përbashkëta

Program ushtarak mes SHBA e Koresë së Jugut

Shtetet e Bashkuara dhe Koreja e Jugut kanë ndërmarrë një stërvitje ushtarake të përbashkët, disa...

Referendumi për pavarësi

Kaledonia e Re voton kundër pavarësimit nga Franca

Rreth 57 për qind e votuesve në referendumin për pavarësi të rajonit autonom francez të...

Përsëri SHBA fajtore

Koreja e Veriut “kërcënon” se do të rinisë programin bërthamor

Koreja e Veriut ka paralajmëruar Shtetet e Bashkuara se do mendojë seriozisht kthimin në një...

Fluturimi i papritur i aeroplanëve rusë

Rusia shfaqet “e paftuar” në ushtrimet ushtarake të NATO-s

Zhurma e një aeroplani të luftës së epokës së Bashkimit Sovjetik, që fluturoi pak kohë,...