MENU
klinika
Nga The Economist

Si ndikoi vrasja e gazetarit në marrëdhëniet Turqi-A.Saudite?

Nga New York Times

Republikanët amerikanë, një parti gënjeshtarësh…

Gjatë vitit tim të parë si kolumnist për The New York Times, nuk më lejohej...

Nga New York Times

Lajme të këqija për hungarezët…

Nëse po pyesni se çfarë do të thonë sulmet ndaj mediave për të ardhmen e...

Deklarata

Vrasja e gazetarit arab, princi saudit: Islamist i rrezikshëm

Princi i Kurorës Saudite Mohammed bin Salman i tha SHBA-së s e konsideron shkrimtarin e...

Nga New York Times

A po gabon BE me Italinë?

Interesat politike afatshkurtra të të dyja palëve janë në një përplasje me interesat e tyre...

Për miqtë dhe aleatët...

SHBA do të lehtësojë sanksionet ndaj Iranit?

Shtëpia e Bardhë dëshiron që sanksionet e vëna në sektorin e naftës në Iran të...

Nga New York Times

Si do të ishte një fjalim perfekt i Trumpit?

Donald Trump bën afërsisht 10 mitingje për pesë ditë, përpara zgjedhjeve afatmesme. Na duhet me...

Nga Project Syndicate

Rënia e mundshme e Putinit dhe rreziqet për botën

Mirëqenia e popullsisë ruse ka rënë, popullariteti i Putinit po ashtu. Por 18 vitet e...

Pasardhësi i Merkelit?

Makron është udhëheqësi i paracaktuar i Evropës…

Angela Merkel këtë javë lajmëroi se së shpejti do të largohet nga politika gjermane dhe...

Zbutja e qëndrimit anti-saudit

Milionat e lobimit arabo-saudit në kongresin amerikan

Arabia saudite ka shpenzuar miliona dollarë për të ndikuar në Kongresin Amerikan. Lobistët amerikanë të...

Pakti i OKB-së për migracionin

Pse nuk do të nënshkruajë Austria?

Austria tha se do të refuzonte të nënshkruante një pakt ndërkombëtar që synonte përmirësimin e...

Nga The Economist

Një tjetër politikan kundër Trumpit…

 “Kllouni”, kështu e quajti Presidenti Donald Trump së fundmi Gavin Newsom, kandidatin demokrat për guvernator...